17.02.2018

Linnvalitsuse 100 päeva: märksõnadeks Haabersti, Gonsiori, Reidi

Eile täitus Tallinna linnavalitsusel 100 ametisoldud päeva, mille olulisemateks teetähisteks on Haabersti, Gonsiori ja Reidi tee arendused.

“Kasvav linn vajab uusi lahendusi linnatranspordile ja mul on hea meel öelda, et kõigis neis kolmes suures ja aeganõudvas projektis oleme saavutanud tuntavat edasiminekut,” ütles sada päeva linnapeaametis olnud Taavi Aas. “Haaberstis on osa tööst tehtud, Gonsiori tänava uuendus algamas, Reidi tee puhul on vaidlusteperiood lõppenud ning tegudeaeg kätte jõudmas.”

Haabersti ristmiku betoontööd lõppesid selle linnavalitsuse esimese saja päeva sees, 277-meetrine sillakaar on valmis. Mais jõuavad lõpule asfalttööd ja viadukt avatakse liiklusele.

Sügisel algasid tööd ka Gonsiori tänava uuendamiseks, mis annab uue ilme ka Laagna tee lõigule, Türnpu ja Kunderi tänavale. Uus Gonsiori tänav hakkab olema kolmerajaline  – ühistransport saab prioriteedi, pälvides endale kaks sõidurada, nende keskele aga autodele mõeldud uuenduslik muutsuunarada – hommikul juhib ühesuunaline tee sõitjad kesklinna poole, õhtul kesklinnast Lasnamäe suunas. 

Kolmandas suurimas infastruktuuriprojektis, Reidi tees, on jõutud erinevate huvigruppidega kompromisslahendusele. Tähtsaim osa sellest kompromissist on, et sõiduradade arv vähenes, suurim lubatud sõidukiirus kahanes, lisandus bussiradu ja mõneti muutus kurviraadius nõnda, et saab enam säästa parki. Lisaks istutatakse vaheribale puid, andmaks rohelisemat ilmet. Reidi tee ehituse käigus tulevad kasutusele adaptiivfoorid – nutikad valgusfoorid, mis reageerivad liiklustihedusele ja kohandavad end nii, et liiklus muutub sujuvamaks.

Esimesse sajasse päeva jääb ka mitmeid sotsiaalseid algatusi. Linnapea Aas mainib kaht silmatorkavamat: 1. veebruaril avas uksed Mustamäe Tervisekeskus ja tänavusest aastast hakkab Tallinn maksma 250-eurost matusetoetust, mida võib taotleda ka kolm kuud tagantjärele.

Lisaks linnapea Taavi Aasale kuuluvad 100 päeva vanusesse linnavalitsusse linnavara haldusala eest vastutav abilinnapea Eha Võrk, transpordi- ja kommunaalala eest hoolitsev Kalle Klandorf, haridust, kultuuri ja sporti kureeriv Vadim Belobrovtsev, keskkonna- ja kaasamise abilinnapea Züleyxa Izmailova, sotsiaalala abilinnapea Tõnis Mölder, linnaplaneerimist juhtiv Andrei Novikov ning ettevõtluse ja innovatsiooni eest seisev Aivar Riisalu.