15.01.2018

Looduskeskkonna-alased katsed

Tallinna lasteaia Sipsik Mängusipsikute rühma lapsed õpetaja Kärdi ja õpetaja Grete eestvedamisel otsustasid ka kaasa lüüa Huvitava Bioloogia Kooli projektis Looduskeskkonna-alased katsed lasteaias

Esimeseks katseks oli “Janune seller”, mille eesmärgiks onteada saada, kuidas vesi taimes liigub. Oma tegevust alustati selleri uurimisega – vaadati, katsuti, nuusutati ja maitsti. Seejärel arutati, mida on taimel kasvamiseks vaja ning kuidas jõuab vesi õues kasvava taimeni (juurte kaudu) ning vaasis oleva taimeni (varre kaudu).   Järgnevalt pandi neli sellerivart eraldi veega täidetud purkidesse. Veetopsidesse omakorda lisati erinevaid toiduvärve – punast, sinist ja rohelist. Üks veepurk jäi ilma toiduvärvita. Järgnevalt asetati sellerivartega purgid aknalauale kaunistuseks.

Pärast õueskäiku tulid lapsed ühskoos õhinaga uurima, kas on näha juba erinevusi – selgus, et toiduvärvidega värvitud vees olnud sellerivarred hakkasid juba alumisest otsast pisut värvi muutma! Õhtupoolikul taimi vaadeldes oli aga näha, et toiduvärvidega värvitud vees olnud sellerivarte lehed hakkasid närbuma, kuid puhtas vees olnud taim oli endiselt väga ilus. Lapsed koos õpetajatega jõudsid järeldusele, et kõige kasulikum nii taimele kui lapsele on juua värviliste limonaadide asemel puhast vett.