05.12.2017

Lotted Harjumaa Muuseumis

Tänapäeval teab iga suur ja väike, et jõuluvana kodu on Lapimaal, päkapikud  piiluvad ja toovad sussidesse üllatusi. Jõuluõhtul tuleb jõuluvana või poetab kingitused kuuse alla. Kuidas pidasid jõule meie esivanemad? Lotted käisid seda uurimas Keilas Harjumaa Muuseumis.

Läbi näidendi, meisterdamise ja mängude saime palju targemaks. Jõulukaunistused olid õlgedest, kuusepuu otsa riputati õunu, piparkooke isegi vorstirõngaid. Teame ka kuidas vorste  tehti. Enne jõule tuli kindlasti elamine puhtakse teha, muidu oli oodata Tahma Toomast ukse taha.

Kas teie teate, et  vanasti ei käinud jõuluvana  vaid  hoopis jõulusokk, kes ei olnud üldse  nii hea, kui tänapäeva jõuluvana. Jõulusokk võis olla  vägagi üleannetu ja poksida pererahvast. 

Miks toodi vanasti õled tuppa? Meie arvasime, et  lastel oli siis pehme hullata. Tegelikult oli õlgedel hoopis muu tähtsus. Jõulud oli aeg, mil kodus käisid esivanemate  hinged. Õlgedel oli neil pehmem kõndida. Jõulude aeg olid õled pererahvale ka voodi eest, sest  oma asemed jäeti esivanemate hingedele puhkamiseks.

Ka vanasti oli jõululaud  rikkalikult kaetud. Kas teie teate, mis on oss ja mak? Lotted juba teavad. Koos pererahvaga sai mängitud  mänge ja meisterdatud jõuluehe. Lõpuks kostitas lahke pererahvas meid saia ja teega. Küll maitses sai magus ja hea!

 Pildid: