21.04.2014

MART SÕRG: Tallinna ühistupank jätaks raha Eestisse

„Ühistupank on väga turvaline ja selle omanikud pole kasumijahil, sest ühistu asutajad on ka panga omanikud,“ kiitis endine Eesti Panga nõukogu esimees Mart Sõrg loodavat Tallinna ühistupanka.

Tallinn on seadnud eesmärgiks murda akstiaseltside ülemvõim Eesti pangandusturul ja asutada ühistupank.  “Kui Tallinn loob ühistupanga, koliksin ma ühe oma ettevõttega kohe sinna,” kinnitas majandusõppejõud Paul Tammert, kelle hinnangul on ühistuline tegevus väga oluline.

Ka endine Eesti Panga nõukogu esimees Mart Sõrg kiidab Tallinna ideed pank käima lükata. „Esiteks on ühistupank väga turvaline ja teiseks ei lähe kasum, mis teenitakse, Rootsi ega Soome, vaid raha jääb ringlema Eestisse,” märkis Sõrg.  „Ühistupangale kehtivad samad regulatsioonid nagu kommertspankadele, mis näiteks tähendab, et hoiustajad ei pea hoiuste intressidelt tulumaksu maksma. Ühistupanga puhul pole omanikud aga kasumijahil, sest ühistu asutajad on ka panga omanikud."

Ühistupanga idee on väga vana ja maailmas laialt levinud ning just ühistulised rahaasutused on ajas hästi vastu pidanud. “Euroopas on kümmekond hiigelsuurt ühistut, mille käive on suurem kui Eesti riigi eelarve,” lisas Tammert.

Võimsaid ühistupanku tegutseb nii Soomes, Hollandis, Saksamaal, Prantsusmaal, Kanadas kui ka mujal. Soome suurim ja edukaim ühistu põhimõttel töötav finantsasutus on OP-Pohjola Group, millesse kuulub 221 kohalikku hoiu-laenuühistut ja millel on rohkem kui 1,4 miljonit liiget ning nende käes on umbes kolmandik Soome laenuturust.

 

Loe pikemalt: http://pealinn.ee/index.php?pid=120&lang=5&nid=12826