14.11.2017

Mardipäeva kommete tutvustamine Tallinna Kihnu Lasteaias

Tallinna Kihnu lasteaias toimus mardipäeva tähistamine reedel, 11.novembril k.a., et hoida au sees Eesti rahvakombeid ja tutvustada neid lastele. Ettevalmistused mardipäevaks algasid juba nädal aega tagasi, mil koolieelikute rühmadele anti teada, kuhu rühma nad mardiks lähevad. Meie rühma "Päikesekillud" lapsed pidid mardikombeid tutvustama rühmas "Pilvekillud", "Kivikillud" ja "Saarelaiud". Laste riietumisel abistasid meid lapsevanemad, kes olid lasteaeda kaasa pannud meeste mütsid, vestid, särgid ja jakid. Erinevat värvi riidetükkidest, jääkmaterjalist, valmistasid lapsed näomaskid, lastele olid selged mardilaulud ja kombed.

Alguses laulsime ja kõristasime kõrinatega rühma ukse taga: "Laske marti sisse tulla, marti, marti. Mardi küüned külmetavad, marti, marti. Mardi varbad valutavad, marti, marti. Mardid tulnud kaugelt maalta,marti, marti. Nii kepslesime käsi ja jalgu kokku lüües igasse rühma sisse ja laulsime teretuslaulu. Samal ajal moodustasime ringi ümber rühmalaste ja Mardiema ütles kõigile häid soove andes üle küünla, et see põleks veidi aega kõigil talvistel pühadel.
Nüüd, kus õnne oli soovitud, tahtsime teada, kas lastel ka tarkust jätkub. Mardiisa küsis kolm mõistatust: Hüppab ja põrkab, aga jalgu pole all? (pall). Neli hobust on tallis, üks jookseb ümber talli (sukavardad). Kas siin peres on jala juhtmeid?(saapapaelad). Mardid arvustasid vastuseid, mis lahendati rühmades siiski õpetaja abiga ja välja toodi nii pallid kui paeltega saapad. Seejärel tegime koos ühe vägeva marditantsu: Mart ei tantsi muidu eest, Mart see tantsib maksu eest! Martidele anti kingituseks kaasa apelsine, komme, küpsiseid, pähkleid. Hiljem maiustades arutasid mardid, et üritus läks igati korda, sest tuju oli kõigil väga hea. Pärast rühmades trallitamist kogunesid kõik rühmad Laululootsikusse Mardipäeva discole.

Päikesekildude rühma õpetaja Elfi