01.06.2017

Maria Jufereva: Lasnamäele kerkib tühermaa asemele uus park

25 aastat tagasi, käisin kooliajal Kultuurikeskuses Lindakivi näiteringis. Kuna toimusid tunnid talvel, siis tekkis mul tunne, et Lasnamäe on suur ja elutu ala, kus tuiskab ja puhub, ning käivad aeg ajalt bussid. Suvine Lasnamäe assotsieerus mul hallide kividžunglitega. Õnneks on muutnud Lasnamäe viimase veerandsajaga tundmatuseni ja tema visiitkaardiks on saanud hoolitsetud ja kaasaegsed pargid.

Tulekul on uued pargid!

Praegu on meie linnaosas olemas viis parki. Lähiajal rajatakse Lasnamäele veel kaks uut parki – Priisle ja Tondiraba.

Priisle park kerkib juba lähiajal.  Pargi rajamisele on esimeses linna lisaeelarves, mida kinnitatakse järgmisel nädalal, selleks ettenähtud 300 tuhat eurot.  Pargi rajamise ajalugu on meie linnaosa jaoks unikaalne. Umbes aasta tagasi on algatusega rajada uus puhkeala pöördusid linnaosavalitsusse LasnaIdee aktivistid. Nad nakatasid meid otseses mõttes oma innustusega. Koostöös linnaosavalitsusega olid läbi viidud kohtumised kohalike elanikega, kes jagasid oma visiooni tulevasest pargist. Projekti järgi on kaupluse Maxima XXX taga kerkib multifunktsionaalne park, rajatiste hulgas on lava, spordiväljakud ning laste mänguväljakud, pingid ja haljastus.

Hiljuti oli avatud Tondiraba asfalteeritud kergliiklustee pikkuseks 1700 meetrit, laiuseks 5 meetrit ja tee siseservas on kahe meetri laiune suusa- ja jooksurada koos LED-valgustusega. Tondiraba kergliiklustee valmimine on I etapp Tondiraba pargi arenduse projektist. Plaanis on ka välja ehitada golfiväljak 9 golfirajaga, pneumohall, piknikualad ning laste mänguplatsid ning koerte jalutusväljak.

 Lasnamäe viis parki

Linnaosa kõige noorem park on Tondiloo park. Seni kasutuna seisnud tühermaa asemele rajati kaasaegse kujundusega, funktsionaalne, kompositsiooniliselt tasakaalustatud ning turvalisust pakkuva pargiala. Tondiloo haljasalad moodustavad Kuristiku ja Mustakivi asumite vahelist ala läbiva parkide keti. Tondiloo parki rajati suurte ja väikeste koerte treeningplatsid, mitmed väiksemad ja suuremad mäed, ümmargune sillutatud plats puhkealadega, laste mänguväljakud, koerte jalutusväljak, teedevõrk, välisvalgustus ja haljastus.  Pargis viiakse läbi erinevaid trenne, spordiüritusi, perepäevi ning kino esitlust vabas õhus.

Tallinna kesklinna lähedal Lasnamäe alguses asuva Pae pargi kogupindala on 22 hektarit, millest veesilm moodustab 8 hektarit. Pae park asub vana paekarjääri maa‑alal ning jaguneb Mäe-, Ööbiku- ja Perepargiks. Pae pargi rajamine oli lõpetatud 2013.aastal. Tänu erakapitali ja linna koostööle on pargi ala muutunud tundmatuseni ja sellest on saanud linnaosa elanike lemmik puhkekoht ning spordi- ja kogupereürituste läbiviimise koht. Kaks aastat tagasi on siin hakatud läbi viima juba traditsiooniliseks saanud Pae Pargi Rahvajooks, sest  Pae park on väga sobiv koht spordi tegemiseks, eriti jooksu harrastamiseks, pakkudes oma tõusude ja käänakutega nii silmailu kui ka piisavalt koormust. 

Lasnamäel asub ka Vormsi park. 2008. aastal rajati 4,4 hektari suurusele haljasalale pereväljak, kus leiavad tegevust ka lapselapsega jalutama tulnud vanavanemad.

Asunduse park asub haljasalal Lasnamäe ja Pallasti tänava majade vahel. 1,5 hektari suurust ala hakati kujundama 2003. aastal. Nüüdseks on rajatud osa kõnniteid, haljastus ja tänava­valgustus ning puhke­koht ja mängu­väljak.

Kõige ajaloolisem park Lasnamäel on Jüriöö park. Jüriöö park on rajatud Tallinna kõrgeimasse piirkonda, 55 meetrit üle merepinna asuvale Sõjamäe kõrgendikule. Tänaseks on Jüriöö Pargist kujunenud ajalooline paik, kus tähistatakse mitmeid Eesti tähtpäevi.

 Selleks, et teha Lasnamäe veelgi rohelisemaks ja ilusamaks, 1.juunil istutatakse Laagna tee haljasalale lilli. Istutusala on 4 150 m2 ja see jaotub 38 peenraks. Seoses sellega, et 2017 aasta on kuulutatud laste ja noorte kultuuriaastaks, Laagna tee peenrad on kujundatud sümboolseteks tarkuseteradeks.  Suve jooksul istutatakse sinna ka mitmeaastaseid põõsaid

Kutsun üles kõiki linnaosa elanikke ja külalisi avastada enda jaoks Lasnamäe uusi ning vanu parke. Kui teil on ettepanekud, kuhu saab veel  rajada uusi parke, saatke oma ideid e-malile maria.jufereva@tallinnlv.ee.