02.11.2020

Metastaatilise rinnavähi patsientidel on nüüdsest oma teejuht

13. oktoobril põlesid Kristiine Löwenruh` pargis ühe noore pihlaka all küünlad. See puu istutati aasta tagasi täpselt samal kuupäeval ja silt pihlaka kõrval selgitab põhjuse: 13. oktoobril tähistatakse metastaatilise rinnavähi (MRV) teadvustamise päeva.

Puu istutas Kristiine Linnaosavalitsuse abiga MTÜ Meeta, mis koondab metastaatilise ehk IV staadiumi rinnavähiga naisi. Sel aastal kogunesid meetad taas oma puu juurde, et mälestada haiguse tõttu lahkunud liikmeid. Kogunemisel oli ka rõõmsam põhjus: koostöös ravimifirmaga Pfizer  valmis teaberaamat “Mina ja metastaatiline rinnavähk. Sinu isiklik teejuht”, mida kõik kohaletulnud said uudistada.

Metastaatilise rinnavähi ehk rinnavähi 4. staadiumi puhul on tegemist vähi kaugsiiretega. See tähendab, et inimesel pole enam võimalik terveneda, kuid arstiteadus suudab paljudel juhtudel haiguse kulgu pidurdada või aeglustada. Teaberaamat jagab lisaks otseselt haigusega seotud infole juhiseid ja nõuandeid, kuidas kohandada haigust ning töö- ja pereelu, kuidas rääkida diagnoosist sõprade ja lähedastega ning ka sellest, mismoodi valmistuda ajaks, mil elutee läheneb lõpule.

Mahuka haiguspõhise kogumiku originaalversiooni koostas ravimifirma Pfizer koos patsientide esindajate ja asjatundjatega paljudest riikidest. Eesti oludele kohandasid materjali vastavaks Põhja-Eesti Regionaalhaigla kirurg-onkoloog dr Riina Kütner ja patsiendiühingu MTÜ Meeta juhataja Kaisa Sein. Põhjalik infomaterjal tõlgiti ka vene keelde.

Teaberaamatud saadeti Eesti vähiraviga tegelevatesse haiglatesse ning neid hakkavad MRV patsientidele tasuta jagama raviarstid.

 meeta_2020_10_13-28.jpg

meeta_2020_10_13-46.jpg

 

Uudise rubriigid: