17.12.2021

Mustamäe 5-korruseliste paneelmajade liftide projekt äratas huvi Hispaanias

Lõppev töönädal linnaosavalituses on olnud aastalõpule omaselt kiire ja toimekas: lisaks arvukatele nõupidamisetele ja usinale tänavakoristusele oleme hoogsalt käivitanud advendikontsertide sarja ning teinud ettevalmistusi homseks Mustamäe jõululaadaks Parditiigi pargis. Nagu vanarahvas ütleb, kes teeb, see jõuab!

Kohtumisi ja tegemisi oli tõe poolest palju, ent nende seas väärib vast eraldi mainimist see, et Mustamäe initsiatiiv varustada meie linnaosa 5-korruselised paneelmajad liftidega äratas huvi Hispaanias ning meil käis külas – arutamaks projekti perspektiive ja tehnilisi võimalusi – Euroopa suurima liftide tootja Orona ekpordijuht hr Peio Duran.

Me ei tee ennatlikke järeldusi ja ei sõlmi rutakaid kokkuleppeid. See on kindlasti üks väga paljudest kohtumisest, mida linnaosavalitsus peab selle projekti hindamis- ja ettevalmistusfaasis, ent fakt on see, et Euroopa turuliider on kuulnud meie algatusest ja soovib selles kaasa lüüa.

Orona on Euroopa suurim liftide tootja, mis toodab üle 25 tuhande lifti aastas ning müüb neid enam kui 100 riigis. Ettevõte asutati 1963. aastal ning kümnes lift Euroopas on toodetud nende kahes Hispaania tehases. Orona ettevõtte esindajad on väga uhked selle üle, et nad toodavad kõik oma liftid otsast lõpuni ise kahes Hispaania tehases ning ei kasuta väljaspool, nt Hiinas, toodetud komponente. Eestis esindab neid HERTSOG LIFT OÜ, kes tegeleb liftide paigalduse ja hooldusega.

Liftide teema on meie linnaosas väga aktuaalne. Mitte üksnes sellepärast, et meil on nüüd päevakorras meie vanade majade varustamine liftidega – see projekt on alles algusfaasis ning nõuab igakülgset kaalumist ja hindamist riigi, kohaliku omavalitsuse, ehitusinseneride ja elanike kaasamisel, vaid ka sellepärast, et meil on suur hulk maju, kus liftid on varsti amortiseerumas ning vajavad peatset väljavahetamist, rääkimata pidevast hooldusest. See on ka peamine põhjus, mis liftide teema peaks pakkuma huvi kõikidele meie korteriühistuetele ja elanikele.

Mis puudutab Mustamäe algatust töötata välja ning pakkuda riigi abil meie linnaosa 4- ja 5-kordsete majade elanikele doteeritud võimalus ehitada oma trepikodadesse liftid, siis neid kohtumisi ja arutelusid tuleb veel palju. See kulukas projekt ei ole mõeldav ilma riigi toeta ning me peame kindlasti kaasama aruteludesse TalTechi ehituseksperte ja -insenere.

Me hoiame teid arengutega kursis.

Lauri Laats
Mustamäe Linnaosa vanem

 

Uudise rubriigid: