07.03.2022

Naistepäeva erikontsert annab hoo sisse kontserdisarjale Raekoda 700

Raekoja esmamainimise 700. aastapäeva puhul toimub Tallinna raekojas kontserdisari „Tallinn feat. Reval - Raekoda 700“, mis tõstab läbi varajase muusika fookusesse UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluva Tallinna vanalinna pärandit otse selle südames. Sarja esimene kontsert toimub juba homme, 8. märtsil kell 19, esinevad Maria Valdmaa, Tallinna Barokkorkester ja Cantores Vagantes.

Tallinna raekoja kuraator Ivi Jürgensoni sõnul sobib varajase muusika festival juubeli tähistamiseks ideaalselt, kuid pidustused ei piirdu ainult muusikaga. „Tänavu möödub 700 aastat Tallinna raekoja esmamainimisest 1322. aastal ning muusikatraditsioon raekojas on pea sama vana kui raekoda ise,“ rääkis Jürgenson. „Sellest annavad tunnistust rae märkmed muusikutele tasu maksmise kohta alates 14. sajandist, samuti turbekirjad, millega raad muusikud enda kaitse alla võttis. Ka raekoja interjöörides põimuvad erinevad kihistused keskajast barokini: siinsed puunikerdused, seinamaalingud, raidkivid, piltvaibad, ja maalid kehastavad omaaegse rae väärtusi, moodustades haruldaselt hästi säilinud terviku. Sellesse tervikusse sulandub harmooniliselt varajane muusika, mis kannab endas samu ideaale ja väärtusi, mida raekoja kunstiteosedki.“

Tallinna raekoda kuulub Euroopa vanimate hulka, olles ilmselt rajatud oma praegusele kohale juba 13. sajandi teises pooles, kuigi sellest ajast ei ole rae asjaajamise kohta kirjalikke allikaid säilinud. Euroopas ei ole alles palju raekodasid, mis pärinevad linnale linnaõiguse andmise ajast ja mis siiani täidavad linnavalitsuse esindusfunktsioone, nagu seda teeb Tallinna raekoda.

Tallinn sai 13. sajandil linnaõiguse, millega maahärra andis kaupmeeste kogukonnale õiguse valida enda hulgast raad ja ise linna valitseda ning mille üheks sümboliks oli keskaegsetes linnades raekoda. Taani kuningas kinnitas 15. mail 1248 Tallinna kodanikele Lübecki linnaõiguse ja sellega kaasnevad privileegid, neis on ka esimest korda mainitud Tallinna raadi. Seetõttu tähistab Tallinn oma raekoja esmamainimise 700. aastapäeva just linnapäeval 15. mail.

Juubeliaastal kõlab raekoja võlvide all muusika renessansist rokokooni, mängitakse ajaloolistel originaalpillidel või nende koopiatel – sellistel, mida on kujutatud raekoja nikerdustel ja piltvaipadel. Kokku kuuel kontserdil toovad hõrgud palad muusikagurmaanide ette varajase muusika stuudio Cantores Vagantes, renessanssplokkflöötide ansambel Gamut Consort ning Tallinna Barokkorkester.

Varajase muusika stuudio Cantores Vagantes alustas 1989. aastal ja ühendab tänini interpreete, kelle sooviks on viljeleda ajaloolist esituspraktikat ja kasutada originaalpillide koopiaid. Stuudio liikmed on saanud oma hariduse Euroopa tunnustatuimates varajase muusika õppeasutustes ja enamik neist annab oma teadmisi edasi noortele muusikutele, seetõttu jagavad kontsertidel lava eri põlvkondade muusikud. Stuudio tegeleb ka teadustöö ja varajase muusika pillide uurimise ja kopeerimisega, et publikuni jõuaks muusika võimalikult värskelt ja värvikalt.

2018. aastal kutsus Cantores Vagantes ellu varajase muusika festivaliTallinn feat. Reval“, mis on jõudnud publiku südamesse ja pälvinud ka rahvusvahelise tuntuse. Nüüd, kui Tallinnast on saanud UNESCO muusikalinn, on festivalil rõõm alustada kontserdisarjaga, mis pühendatud Eesti pealinna sümboli, Tallinna raekoja esmamainimise 700. aastapäevale.

8. märtsil kell 19.00 toimub Tallinna raekojas kontsert Naistele ja naistelt, Elisabeth Jacquet de La Guerre (1665-1729) loomingut esitavad Maria Valdmaa – sopran, Tallinna Barokkorkester ja Cantores Vagantes.

Lisainfo Tallinna raekoja kodulehel:  http://raekoda.tallinn.ee/raekoda-700


Kontserdisarja korraldajad:

MTÜ Cantores Vagantes
Taavi-Mats Utt
cantoresvagantes@gmail.com
Tel 5521604

Tallinna Raekoda
Ivi Jürgenson
ivi.jyrgenson@tallinnlv.ee
Tel 6457900, 5521005

Uudise rubriigid: