20.03.2017

Näitus „Põhjala Tähistel / Soomepoiste raamatud“

8. veebruaril 2017 avati Tallinna Linnaarhiivis (Tolli tn 6) näitus, kus on eksponeeritud nii soomepoiste endi kirjutatud kui ka teiste poolt soomepoiste kohta koostatud trükiseid. Soome Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud näituse avamisel osales kaheksa soomepoissi, vanusega 92 - 96 aastat, samuti Soome suursaadik Kirsti Narinen ja kaitseatašee kaptenleitnant Jussi Voutilainen. Näitus on avatud tööpäeviti kell 9 -15 kuni 22. septembrini.

Soome - NSV Liidu sõdades aastatel 1939-1944 osales erinevates Soome üksustes ühtekokku 3353 soomepoissi. 8. veebruaril 1944 kirjutas Soome relvajõudude ülemjuhataja marssal Mannerheim alla käskkirja, millega asutati 200. jalaväerügement (JR 200). Selle koosseisus olid põhiliselt Eesti vabatahtlikud.

Soomepoisid on hiljem andnud silmapaistva panuse Eesti kirjanduse, muusika, kunsti, hariduse, teaduse, spordi ja paljude teiste eluvaldkondade arendamisse. Sõja järel maailma lõhestanud raudse eesriide mõlemal poolel tegutseti - kõikide raskuste kiuste - silmapaistvalt tulemuslikult.

Näitus annab kokkuvõtva ülevaate seni ilmunud soomepoiste poolt kirjutatud ja nende kohta käivatest trükistest, mis pärinevad 1940. aastate lõpust kuni viimaste aegadeni. Paljud  eksponeeritud raamatud on autorite pühendustega sõpradele, võitluskaaslastele, tuttavatele. Trükiste kõrval on välja pandud veel eksliibriseid, noote, CD- ja heliplaate, kirju jms.

soomepoiste_näitus.jpg