18.11.2020

Näitus Tallinna Läänemere Lasteaias

Tallinna Läänemere Lasteaias võib alates novembrikuust näitusel tutvuda slaavi amulettnukkudega. Näitus sai teoks lasteaia õppealajuhataja Merle ja sekretär Kristina eestvõtmisel peale seda, kui nad olid käinud samal teemal toimunud koolitusel.

Näitus slaavi amulettnukkudest nov. 2020.jpgNukud-amuletid pole mitu sajandit oma tähtsust kaotanud. Iidsetel aegadel oli igas peres tingimata mitu sellist amuletti (erinevatel puhkudel). Meie kõrgtehnoloogilisel ajal võib amulettnukku muidugi palju harvemini leida, kuid viimasel ajal on Venemaa huvi esivanemate maagiliste objektide vastu suurenenud.

Kaitsenukud on alati valmistatud eranditult oma kätega, ilma nõela abita, rullides, voltides  ja sidudes, kasutades samal ajal ainult looduslikke materjale. Tavaliselt seostame sõna "nukk" mänguasjaga. Kuid see ei kehti amulettnukkude kohta, välja arvatud mõned erandid: selliseid imikutele mõeldud amulette oli mitmeid, mis lisaks kaitsefunktsioonidele toimisid ka beebi mänguasjana. Põhimõtteliselt võttis amulettnukk majas kõige auväärsema koha ja nautis kõigi pereliikmete lugupidavat suhtumist. Olid ka rituaalsed nukud, mis olid valmistatud spetsiaalselt mõneks sündmuseks ja seejärel põletati rituaalses tules.

Muistsetes slaavi perekondades oli alati mitu võlunukku ja igal oli oma eesmärk. Sageli päriti need nukud põlvest põlve, sest neid hinnati kui perekonna pärandvara. Slaavi amulettnukud kaitsesid kahjustuste, kurja silma ja igasuguste õnnetuste eest, hoolitsesid pereliikmete tervise eest ja tagasid majas heaolu.

Väliselt nägid nukud välja erinevad, nende välimus sõltus nende eesmärgist. Suur tähtsus oli ka käsitöölise kogemusel. Põhireeglit on aga alati rangelt järgitud - iidsetel slaavi nukkudel polnud kunagi näojooni.

Muistsed slaavlased uskusid, et andes nukule individuaalsuse, saavad nad sellele tõmmata tumedate jõudude tähelepanu, nagu konkreetse inimese prototüübile. Sellisel juhul võiks nukk kaitse asemel meelitada majja negatiivsust.

Lisaks muutis käsitööline tahtmatult või tahtlikult nuku silmad, nina ja suu esile tõstes selle konkreetse inimesega sarnaseks. Sel juhul vähenes amulettnuku maagiline potentsiaal märkimisväärselt ja nukk ise osutus energeetiliselt seotuks inimesega, keda ta näojoonte järgi meenutas.

Lisaks kaitseomadustele oli slaavi amulettnukkudel muid tähendusi: nad aitasid perenaist maja ümber toimetades, noori tüdrukuid abistati väärika peigmehe leidmisel, suurte pühade ja tähtsate perepäevade jaoks tehti spetsiaalne nukk, mis pidi sellel päeval olema kõigi pereliikmetega koos.

Kõik näitusel olevad  nukud on valmistanud Merle ja Kristina ise.

Maagilised nukud

 

 

 

 

 

 

Uudise rubriigid: