30.11.2016

Noor ettevõtlikkustalent Merivälja Koolist: programmeerimist võiks osata igaüks

Tänavusel andekate noorte stipendiumikonkursil “Tulevikutalent 2016” pääses enam kui 300 kandideerinud noore seas finalistide sekka Merivälja Kooli 8. klassi õpilane Markus Erik Torpel. Tegusa aktivistina silma paistnud noormees usub, et programmeerimine on justkui eneseväljendusviis, mida võiks osata igaüks.

Seoriin Jõgise

Markus Eriku ettevõtlikkus on koolis juba mõnda aega silma paistnud - nimelt oli just tema see, kes lõi suurest huvist programmeerimise vastu oma kooli programmeerimisklubi. Täna on klubi aktiivselt käima läinud ja koondab endas infotehnoloogia vastu huvi tundvaid noori, kelle jaoks Markus Erik sageli ingliskeelseid õppematerjale tõlgib.

Programmeerimine kui eneseväljendusviis

“Minu peamine huvi arvutite ja eriti programmeerimise vastu tekkis umbes neli ja pool aastat tagasi, kui kooli tuli programmeerimisring. See huviring oli koolis umbes aasta ja lõppes siis kahjuks ära,” räägib Markus Erik. Samas jõudis noormees selle ajaga arusaamani, et programmeerimine ja kood on miski, mille abil saab teha absoluutselt kõike.

“Mina näen programmeerimist kui eneseväljendusviisi - saan teha mänge, veebilehti ja kõike muudki,” räägib noor talent ja kirjeldab, kuidas ta tegi oma kahele vanaemale programmid, mis aitavad neil kiiresti arvutis vajalikke materjale üles leida või veebibrauseris kohe soovitud linkidele liikuda.

Meriväljalt edasi Euroopasse

Markus Erik toob välja, et suurimaks eeskujuks programmeerimisel on tall Zach Latta - 19-aastane noormees, kes juhib Hack Club’i ehk sedasama organisatsiooni, mis on ka Markus Eriku loodud oma kooli programmeerimisklubi taga. Markus Erikul õnnestus kohtuda Lattaga möödunud aastal, kui Latta tuli Tallinnasse TED Talki raames esinema. “Sealt suhtlesime edasi - tema tutvustas mulle Hack Club’i ja siis otsustasingi, et loon ka ise oma kooli klubi - kuigi üldjuhul on õpilaste juhitud huviringid üsna vähe levinud.”

Merivälja Koolis Markus Eriku avatud programmeerimisklubil on nüüd aastaring täis ja see on esimene Hack Club’i klubi nii Eestis kui ka kogu Euroopas. “Mäletan veel päeva, kui tegin esimesest korda huvilistele kokkusaamise - nüüd aga pean plaani laiendada programmeerimisklubi tegevust nii teistesse koolidesse kui ka mujale Euroopas, näiteks Soome,” kirjeldab Markus Erik ja toob välja oma soovi, et igaüks oskaks selle tulemusel natukenegi programmeerida.

Soov ehitada ka ise üks arvuti

Oma aktiivsuse ja tulevikuvisioonide tõttu jäi Markus Erik silma ka tänavuse stipendiumikonkursi “Tulevikutalent 2016” žüriiliikmetele, kes valisid ta 300 kandideerinud õpilase seast finalistide sekka ja tunnustasid ettevõtlikkustalendi stipendiumiga. “Üks idee, mille peale kaua mõelnud olen, on ehitada koos õpilastega ise üks arvuti,” mõtiskleb Markus Erik stipendiumi kasutamise võimalustele, kuigi ei suuda ise veel tänaseni uskuda, et ta 12 finalisti hulka valiti. “Kindlasti kasutan saadud raha ka selleks, et soetada veel rohkem õppematerjale ja õppevahendeid. Neljandiku rahast annetan Hack Clubile - ilma nende abita ei oleks ma nii kaugele jõudnud.”