29.01.2018

Nõrk jää veekogudel on ohtlik

Sellel hooajal korralikku talve jälle olnud ei ole – külmale ja lumele järgnevad üsna varsti soe ja sula ning vastupidi.

Tänu heitlikule ilmale ei pruugi looduslike veekogude jääkate olla inimese kandmiseks piisavalt paks. Mootorsõidukist rääkimata, alles hiljuti vajusid Männiku karjääris läbi jää lõbusõitu teinud inimesed koos autoga. Inimesed seekord õnneks viga ei saanud.

Päästeamet soovitab loodusliku veekogu jääkattele minna alles siis, kui on olnud mõnda aega ühtlaselt külmad ilmad ning jääkate on kogu veekogu ulatuses vähemalt 10 sentimeetrit paks. Veekogu jääkattele ei tasu kunagi minna üksinda, kaasa tasub võtta jäänaasklid.

Läbi jääkatte vajunud inimene peab arvestama, et selle aluse vee temperatuur on 4 kraadi ümber. Nii külmas vees peab täiskasvanud inimene vastu maksimaalselt 10 minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem.

Lastele tuleb juba varakult selgitada nõrga jääga seotud ohtusid, kalameestel ning teistel jääkattel viibivatel täiskasvanutel tasub tõsiselt mõelda, kas paar püütud kala või jääl tehtud loodusfoto kaalub üle oma elu ohtu seadmise.

 

Põhja päästekeskus