15.12.2017

Nõuanded lapsevanematele – mida teha koolivaheajal?

Koolivaheaeg on oodatud aeg eelkõige laste jaoks – see on aeg, mil hommikuti saab kaua magada ning kooliväsimusest välja puhata. Lapsevanemate jaoks tähendab see ühtlasi ka oskuslikku aja planeerimist. Seda eriti esimestes klassides õppivate laste emadele-isadele. Kas ja kuidas sisustada laste koolivaheaega ning mismoodi suunata teda arendavate tegevuste juurde, nii et vaheaeg mööduks ühtviisi põnevalt ja kasulikult?

Allpoolt leiab mõningaid ideid ja mõtteid, mis vaheaja nii lapsevanema kui ka lapse jaoks võrdselt toredaks aitavad muuta.

Planeerige tegevused koolivaheajaks varakult

Vaheaja kavandamisega tasub alustada juba enne selle algust. Kutsuge laps appi ning tehke plaanid üheskoos. Uurige, mida teie laps ise kõige enam vaheajal teha tahaks, pakkuge ka omalt poolt soovitusi ja tehke otsused ja kokkulepped laste soovidest ning pere võimalustest lähtudes. Olgu selleks lõbus nädal vahvas linnalaagris või hoopiski maal vanaema juures viibimine.

Kvaliteetaeg lapsega

Kui teil õnnestub planeerida lapse koolivaheajale oma puhkus, siis on see suurepärane aeg kvaliteetajaks lapsega. Külastage üheskoos muuseumi või loomaaeda. Kui ilm vähegi lubab, siis jalutage pargis või hullake õues. Ei tasu ära unustada, et laps vajab igapäevaselt aktiivset liikumist ning ühiseid tegevusi kavandades tasuks sedagi arvesse võtta.

Ühiselt koostatud päevakava

Et pärast puhkust oleks lihtsam koolirutiini juurde naasta, tasuks vaheajakski teha koos lapsega päevakava, millest kinni pidada. Nii saab graafikusse lisada tegevusi, mida laps ka puhkuse ajal ära ei tohiks unustada, kuid boonusena kavandada asju, mida laps ise valida saab. Näiteks võiks algklassi lapse jaoks regulaarselt koduste toimingute tegemine (nt igapäevaselt oma toa korrashoidmine vms) olla kindel rutiin, mis ei peaks muutuma ka vaheajal – nii on vaheaja lõppedes lihtsam harjuda ka uuesti algava koolieluga. Kindlasti tasub laps kaasata päevakava koostamisse ning otsused ja kokkulepped peaksid sündima üheskoos. Kavandage koos ka ettevõtmisi, mis last rõõmustaks – näiteks mängutoa või kino külastus või muu põnev tegevus, mida kooliajal tavapäraselt teha ei saa.

Ühistegevused sõpradega

Esimeste klasside lastele koos eakaaslastega lõbusate ühistegevuste planeerimine on hea viis sisustada nii nende vaba aega kui ka innustada sotsiaalset suhtlust. Tegevusi, millest lapsed ühiselt osa võtta saaksid, on koolivaheajal linnas toimumas palju. Pisemad sooviksid ehk veeta lõbusat aega mängutubades, kuid ka muuseumides, raamatukogudes ja noortekeskustes toimuvad vahvad ja lõbusad haridusprogrammid, mis pakuvad sama palju mängulusti ja põnevat avastamist.

Palju avastamist ja lõbusaid üritusi leiab ka algava talvevaheaja kavast. Tutvuge, milliseid põnevaid tegevusi leiab koolivaheajakavast Tallinna noorteinfo lehelt www.tallinn.ee/koolivaheaeg.  Tallinna koolivaheaja infot koondab ja vahendab Tallinna spordi- ja noorsooamet.