02.05.2022

Nutikuu õuerobootika õpituba õpetajatele Vormsi Lasteaias

27. aprillil toimus Tallinna Vormsi lasteaia õuel nutikuu raames õuerobootika õpituba Lasnamäe lasteaedade õpetajatele. Osalesid õpetajad Tallinna Kihnu, Raadiku, Mustakivi, Linnamäe ja Vormsi Lasteaiast.

Õuerobootika õpitoas oli õpetajatel võimalus toimetada erinevate nutikate õuesõppevahenditega nagu maastikurobotid, salvestavad binoklid, tahvelarvutid, TTS mikroskoop, salvestavad õuenupud ja programmeerimismatid ning teha tutvust Sphero Indi ja iRobot RT1 Root Coding robotitega. Õuealal paiknesid viis tegevuspesa, mida juhendasid lasteaia nutimeeskonna liikmed Kristel Liis, Kaisa Uudemets, Maris Lakk, Elo Aru, Marge Leitalu ja Miina Paugus.

Õpitoas osalejad said ise aktiivselt käed külge panna erinevates mängulistes õppetegevustes kaasa lüües ning looduse ja ümbritseva keskkonna teemalisi ülesandeid lahendades. 

Seadmevaba programmeerimise pesas õppisid õpetajad kasutama pealeastutavaid programmeerimismatte ja heli salvestavaid õuenuppe, liikudes mattidel järjest läbi kõik 6 nuppu, arvates ära nuppudelt kõlavaid mõistatusi ning vahepeal peatudes lahendades erinevaid loogika, matemaatika ning keelelisi ülesandeid.

Maastikuroboti pesas kujundati looduslikest materjalidest robotile liikumiseks sobiv rada ning programmeeriti maastikurobot rada läbima. Rajal “nähtu” salvestas robot seikluskaamera abil.

Nutikate vahendite pesas uuriti ümbritsevat värvilisi binoklid kasutades. Osalejatel tuli kuulata binoklile salvestatud ülesannet ning asuda ülesandes nimetatud objekti läbi binokli vaadates otsima. Veel toimetati tahvelarvutitega ning uuriti, milline vahva lisavõimalus on nutirakendusel Drawing. Õpetajad pildistasid tahvelarvutiga vabalt valitud objekte ning kasutades rakenduse võimalusi, täiendasid oma fotot digitaalsete joonistustega.

Indi pesas tutvuti värvikaartide abil programmeeritava roboti Indiga. Õpetajad lahendasid värvikoode ning koostasid ise värvikaartidest vastavalt ülesandele Indile raja.

iRobot Rooti tegevuspesas tutvuti lühidalt roboti omaduste ja kasutamise võimalustega ning programmeeriti robot Root tahvelarvuti abil alusmatil vabalt valitud kaardile liikuma. Iga kaardi taga ootas ülesanne: tuli arvata, millist looduslikku eset on fotol kujutatud. Oma vastust sai digimikroskoobi ja tahvelarvuti abil ka kontrollida. 

Oli väga tegus ja nutikas pärastlõuna ning loodame, et osalenud õpetajad said innustust ja ideid, mida oma lasteaedades rakendada.

Suur tänu kõigile õuerobootika õpitoas osalenud õpetajatele!

 

Allikas: haridustehnoloog ja nutimeeskonnajuht Miina Paugus

Uudise rubriigid: