27.10.2020

Oktoobrikuu on õiglase kaubanduse kuu

27. oktoobril toimus Ristiku koolis õiglase kaubanduse kuu kokkuvõttev päev. Eelnevalt võtsime kokku õiglase kaubanduse põhimõtteid, kuulati aktiivselt Power Point esitlust.

Seejärel tegime läbi vastavaid põhitõdesid käsitleva küsimustiku-viktoriini, mis andis huvitavat lisateavet nii maailma kui Eesti kohta, seoses meil mitte kasvavate taimede kohta, millest meile harjumuspäraseid toiduaineid valmistatakse.

Lõpetasime õiglase kaubanduse kohta käiva uuringuga Eesti koolide õpilastele. Ettevõtmises osalesid 8. klasside õpilased, keda aitasid juhendada klassijuhatajad Kristel Kaiv, Mari Tammur ja Birgit Ostapenko.

Sellised üritused tõmbavad tähelepanu inimeste tööle, kes toodavad meie kõigi jaoks toiduaineid ja teisi vajaminevaid tooteid, mida meie kliimatingimustes kasvatada ei saa. Meie menüüsse kuuluvad nii tassike kohvi-teed-kakaod, mõni maitsev troopiline puuvili, ka tükike magusat, mille tootmisel on kasutatud suhkruroogu või kakaod. Armastame kanda T-särke, milles sisaldub puuvill, mängida jalgpalli, mille valmistamisel on tehtud tublisti käsitööd. Saime teada, et kahjuks peavad paljude riikide lapsed alates 8. eluaastast töötama kakao tootmisel, õmblema käsitsi jalgpalle, korjama teelehti, selle asemel, et minna kooli, sest neil ei ole vahendeid hariduse eest maksmiseks.

Loodan, et oma edaspidiste ostudega endi võimaluste piires saame olla abiks neile kaugetele tootjatele, kelle tooteid me meelsasti kasutame. Leiame kauplustest alltoodud märgiga tooteid ja mõtleme õiglaselt.

Geograafia õpetaja Ave Loigu