05.10.2021

Olen metsamees!

5. oktoobril osalesid Tallinna lasteaia Sipsik koolieelikute rühma lapsed Pirita-Kose keskkonnahariduse õpitoa programmis "Olen metsamees"

Programmi juhendaja õpetaja Krista käest said lapsed  teada, et programmi pealkirja idee tekkis räpilaulust.

Üheskoos arutleti metsamehe tegevuste üle. Iga laps avaldas oma arvamust. Lapsed said teada, et vanasti veeti oksi metsast välja hobuste ja vankritega. Samuti tutvusime erinevate loomadega nagu lendoravad, kitsed, metssead. Õpitoa juhendaja rääkis lastele, kuidas loomad endale metsa aseme teevad ning mida söövad. Meie märkasimegi metsas olles rebaseurgu.

Kuulsime, et tänapäeval on metsa maha võtmiseks erinevaid võimalusi ning tehnikaid, kuid vanasti tehti tööd kirvega. Metsas olles mõõtsime puid. Laps asetas oma käed kehast eemale laiali, mis teisisõnu tähendab süld ehk käte laius. Seejärel otsisid lapsed vastava puu, mida saaks kallistada nii, et käed ulatavad ümber puu. Vanasti mõõdeti puude laiust täpselt nii. Lapsed moodustasid paarid ning üks paarilistest sai endale silmaklapid ning teine paariline juhendas puuni. Silmaklappidega olev laps pidi hiljem ära arvama, millise puuni tema paariline viis. Seejärel toimus vahetus. Mäng õpetas lastele meeskonnatööd ning usaldamist. Lapsed said täitsa iseseisvalt metsamehe rolli ning saagida puid. Hiljem selgus, et see oli kõigi laste lemmiktegevus.