20.03.2018

„Öökullide“ robootikud tõid koju kaks karikat ja kutse Euroopa meistrivõistlustele

10.–11. märtsil osalesid Tallinna Kristiine Gümnaasiumi robootikaringi „Öökullid“ liikmed edukalt Tondiraba jäähallis toimunud First Lego League Eesti finaalvõistlusel.

Kahepäevasest võistlusest väljusid noorrobootikud kahe hinnalise karikaga – saavutati esikoht nii robotimängu kategoorias kui ka roboti mehhaanilise disaini kategoorias. Lisaks pälvisid Öökullid kutse Eestit esindama 6.–8. juunil toimuvatele Euroopa lahtistele meistrivõistlustele.

Selle aasta võistlusteemaks oli „Vee dünaamika“. Meeskonnad pidid leidma teemakohase kitsaskoha ning pakkuma omapoolse lahenduse probleemile. Öökullid keskendusid sellele, et palju vett läheb raisku, kuni oodatakse kraanist soovitud temperatuuriga vett. Seda peamiselt köögis, vannitoas ja dušši kasutades. Eriti aktuaalne on probleem gaasiboileriga majapidamistes. Lahendus oleks selline, et mittesoovitud külm vesi suunatakse kraanist klapiga kogumiskasti. Kui torustikust hakkab tulema vajaliku temperatuuriga vett, siis klapp sulgub ning vesi jõuab kraani. Kogumiskastist läheb vesi WC-poti loputuskasti. Veehulk, mis raisku läheb, sõltub torudest, boileri kaugusest jt teguritest.

Oma aastatega kogutud kogemus pandi maksma ka robotimängus, millest väljuti parimatena.

Roboti disaini hinnanud kohtunikud ütlesid meeskonna roboti kohta alljärgnevat:

„Meil on hea meel kirjutada, et teie ehitatud robot on mehhaanika meistriteos. Hoolikalt läbimõeldud detailide kasutus, mehhaaniliste sõlmede abil lahendatud uudsed võtted ja suur ristkasutus on teie roboti väga tugevaks küljeks. Programmeerimise sisukus, algoritmiline tase ja erinevate võimaluste rakendamine on professionaalsel tasemel. Kasutatakse pea kõiki erinevaid võimalusi, mida programmeerimise keskkond pakub. Teie programmi iseloomustab süsteemsus, alamprogrammide kasutamine, muutujate rakendamine ning hea veaparandussüsteem. Missioonide lahendamise strateegia on väga selge ja üheselt mõistetav. Sisuliselt on missioonide blokid jagatud hästi ning nende sooritamise järjekord ja seotus väga hästi arusaadav. Dokumentatsioon, millest hindamisel lähtuda on eeskujulik ja suurepärane. Mootoritele lisaülekande loomine on innovaatiline. ehitusprotsess on väga hästi kirjeldatud ja hästi jälgitav. Seetõttu saab hindaja väga hea ülevaate protsessist.“

Puudu ei tulnud meeskonnal ka entusiasmist ja sotsiaalsest suhtlemisest, sest toetajate abiga oli meeskonnal võimalus jagada kohaviibinutele heeliumiga täidetud õhupalle ja meeskonna logoga mütse. Peale selle jagati soovijatele oma teadmisi-oskusi ja näpunäiteid hea ja töökindla roboti ehitamiseks. Pealtvaatajate ning kaasvõistlejate kaasaelamine ning ovatsioonid nii robotimängu voorudes kui ka autasustamisel olid kõrvulukustavad ning seeläbi võib julgelt väita, et robootikavaldkonnas teatakse nüüdseks väga hästi, kes on „Öökullid“, kust nad tulevad ja milleks nad võimelised on.

Õpilasi juhendab Lauri Vilibert.


Uudise rubriigid: