26.04.2018

Õpetajad üle Euroopa koostasid videokogumiku „100 rahvamänguga Eesti lastele“

Tallinna lasteaia- ja algklassiõpetajad osalesid 2017/18. õa sügisest kevadeni rahvusvahelises projektis „100 rahvamängu Eesti lastele”, mille tulemusel valmis veebipõhine videokogumik.

Pirita Kose Lasteaia õppealajuhataja Eve Saarel tekkis idee viia Tallinna lasteaedades Eesti Vabariik 100 ja Tallinna alusharidus 100 raames läbi projekt, millega väärtustada rahvuskultuuri, vanemate põlvkondade mängutraditsioone ja mänge ning jäädvustada eri rahvaste rahvuspärandit.

Projekt kasvas aga arvatust palju suuremaks. Üleskutsest jäädvustada rahvamänge videotena haaras kinni üle 50 õpetaja 28-st Tallinna lasteaiast ja koolist. Kuna mänge leidus väga palju, kasvas projekt Tallinna üle-eestiliseks ja lõpuks rahvusvaheliseks – projekti kaasati õpetajaid üle Euroopa. Koostööd tehti projektikeskkonnas e-Twinning, ühistöödokumentide, e-posti ja telefoni vahendusel. Esmalt broneerisid õpetajad veebidokumendis mängud, millega keegi tegelema hakkab, et filmitud saaksid kõik mängud.

Koostööd oli vaja teha ka lastevanematega. Neile selgitati projekti ideed, tegevusi ja tulemust ning küsiti luba lapsi filmida, sest projekti lõpptulemusena on videod avalikud ja kõigile mängude õppimiseks vaadatavad.

Kõik projektis osalejad said uusi teadmisi rahvamängude kohta. Avastati, et nagu muinasjutud, liiguvad ka rahvamängud üle piiride ja keegi ei tea täpselt, kust need alguse on saanud. Paljudele oli üllatus, et mitmed teiste riikide rahvamängud on väga sarnased Eesti omadega. Eriti tore oli see, et paljud õpetajad ja lapsed õppisid selgeks mängu, mida nad varem polnud mänginud. 

See projekt näitas kui edukas võib olla koostöö õpetajate, lasteaedade ja koolide vahel, ajades asju veebipõhiselt ja tehes meeskonnatööd. Kõigi ühisel jõul valmis väga vajalik veebipõhine videokogumik, „100 rahvamängu Eesti lastele”, milles on üle 100 näidisvideo rahvamängudest koos mängukirjelduste ja allikaviidetega. See on justkui metoodiline õppematerjal lastele, õpetajatele, lastevanematele, huviringide õpetajatele ja muidu mängudest huvitatud inimestele.

Projektis osalesid: Jaan Poska Lasteaed, Tallinna Kadaka Lasteaed, Tallinna Kannikese Lasteaed, Tallinna Kivila Lasteaed, Tallinna Kopli Lasteaed, Tallinna Kullatera Lasteaed, Tallinna Kullatera Lasteaed, Tallinna Kuristiku Gümnaasium, Tallinna Kuristiku Lasteaed, Tallinna Lasteaed Laagna Rukkilill, Lastesõim Planeedi Mudila, Tallinna Lepatriinu Lasteaed, Tallinna Liivalossi Lasteaed, Tallinna Meelespea Lasteaed, Tallinna Lasteaed Mudila, Tallinna Lasnamäe Vene Gümnaasium, Tallinna Mürakaru Lasteaed, Lasteaed Ojake, Pirita Kose Lasteaed, Pelguranna lasteaed, Lasteaed Mesipuu, Tallinna Lasteaed Päikene, Tallinna Sitsi Lasteaed, Tallinna Suur-Pae lasteaed, Tallinna Tähekese lasteaed, Tallinna Unistuse Lasteaed, Tallinna Vikerkaare Lasteaed, Tallinna Lasteaed Õunake, Jaan Poska Lasteaed, Tallinna Kadaka Lasteaed, Tallinna Kannikese Lasteaed, Tallinna Kivila Lasteaed, Tallinna Kopli Lasteaed, Tallinna Kullatera Lasteaed, Tallinna Kullatera Lasteaed, Tallinna Kuristiku Gümnaasium, Tallinna Kuristiku Lasteaed, Tallinna Lasteaed Laagna Rukkilill, Lastesõim Planeedi Mudila, Tallinna Lepatriinu Lasteaed, Tallinna Liivalossi Lasteaed, Tallinna Meelespea Lasteaed, Tallinna Lasteaed Mudila, Tallinna Lasnamäe Vene Gümnaasium, Tallinna Mürakaru Lasteaed, Lasteaed Ojake, Pirita Kose Lasteaed, Pelguranna lasteaed, Lasteaed Mesipuu, Tallinna Lasteaed Päikene, Tallinna Sitsi Lasteaed, Tallinna Suur-Pae lasteaed, Tallinna Tähekese lasteaed, Tallinna Unistuse Lasteaed, Tallinna Vikerkaare Lasteaed ja Tallinna Lasteaed Õunake.

Õpi mäng selgeks video abil!

Videokogumik „100 rahvamängu Eesti lastele”  

 

Eve Saare, Pirita Kose Lasteaia õppealajuhataja

 

Uudise rubriigid: