01.06.2013

Õppesõit Raplamaa loodusesse

31. mail  läksime 6. ja 8. klassidega  avastama  Raplamaad.

Käisime uudistamas Eesti suurimat ohvrikivi – Ukukivi (ümbermõõt 35m, kõrgus 5,7m). Et kindlaks teha, kas tegemist on ikka ohvrikiviga, ronisid julgemad mööda samblast kivikülge vaatama kausisuurust lohku rändrahnu lael.

Varbola linnamäel tutvusid lapsed endisaegse linnusega, muistsete sõjapidamisvahenditega (kiviheitemasin, müürilõhkuja, piiramistorn), allikatoitelise sügava kaevuga, tänu millele linnuse elanikud piiramiste ajal juua said. Varbola linnus oli niivõrd vägev, et ükski vaenuvägi ei suutnud seda vallutada. Praegu vajaks aga ajalooline mälestusmärk korrastamist, et  eestlaste ajaloolised tegemised arusaadavad oleksid.

Põikasime sisse Kehtna mõisaparki. Parki väärtustas veelgi meie esimese presidendi Konstantin Pätsi poolt 80 aastat tagasi istutatud tamm, mille krobelist korpa soovijad silitada said.

Järgmiseks tutvumisobjektis oli Paluküla Hiiemägi, mis oma 106m kõrgusega on ühtlasi Harjumaa kõrgeim koht. Pärast künka vallutamist saime kõhu täis kuuma värskekapsasupi ja kohupiimakoogi söömisega.

Edasi läks retk veidi ekstreemsemaks – Pae karstialal läbisime tõelise takistusraja, küll ronides üle langenud puutüvede, küll vaadates ette, et ei kukuks karsti urgetesse. Lapsed võrdlesid käiku džungliseiklusega. Sellega karsti uurimine ei lõppenud, käisime ka Kuimetsa karstialal, kus sai näha ja ka sees käia erinevates koobastes ja tunnelites ning tunnetada kui tugev on vee võim, mis isegi paekivi ära uuristab.

Õpperetk oli huvitav ja väsitav. 

Retk sai teoks tänu Tallinna Looduskaitse Seltsile, kes tasus nii bussi kui maitsva lõunasöögi eest ning vahendas teadmisi Raplamaast (endise Harjumaa). Tänud juhendajatele – Anu Sillaotsale ja Arvo Soosalule ning  ürituse hingele Tiiu Paloverile.

Ave Loigu

Vaata pilte õppesõidust siit.