19.05.2021

Tervistedendav projekt „Kullaterad köögis“

Veebruaris esitas lasteaed PRIA -le koolikava kaasnevate haridusmeetmete toetuse saamiseks taotluse. Puu- ja köögivilja ning piima ja piimatoote pakkumise toetuse taotluse saab esitada kord kalendriaastas. Taotletud vahendite abil planeeriti mai kuus korraldada viis erinevat tervistedendavat ja vitamiinirikast õppepäeva.

Teemaks värskete puu-, köögi- ja juurviljade ning marjade ja nende erinevate töötlemise võimaluste tutvustamine. Kuna toetuse taotlejate hulk on iga aastaselt suurenenud, siis vähendas PRIA sellel kalendriaastal proportsionaalselt toetuse saajate poolt taotletud summat. Toetust sai Kullatera lasteaed projekti läbi viimiseks summas 1 534.22€. Saadud toetuse eest osteti lasteaeda erinevat köögitehnikat: mahlapress, blender, mikser, saumikser, salatilõikur, spiraallõikur, toidukuivatid, vaakumpakendaja koos kilerullide ja kottidega, lõikelauad, köögikaalud, potid. Lasteaed panustas eelarvest omaosa ja käibemaksu osa.

Projekt viiakse läbi ajavahemikul 19.mai kuni 27.mai, kui kõikides rühmades toimuvad lõimitud tegevused ühendades põnev ja mänguline tegutsemine haridusrobotitega ning erinevalt töödeldud puu- ja köögiviljade maitsmine. Tutvustatakse, õpitakse ja kasutatakse erinevaid töötlemisviise. Igal päeval on oma teema.

Esimene projektipäev „Kullaterad smuutisid valmistamas“ toimus 19.mail. Päeva organiseerisid ja viisid läbi Liblikate ja Aasalillede rühma lapsed koos õpetajatega. Teemaks oli 4 värvi smuutide valmistamine maastikurobot Ruggedboti abil. Vastavalt värvikoodile sõitsid lapsed värvilisele pallile, lahendasid ülesanded ja said teada, millise puuvilja, marja või köögivilja smuuti koostisesse lisavad. Õpetajate abiga toimus saaduste koorimine, tükeldamine ja puhastamine ning siis läks smuutitamiseks. Blenerdati nelja värvi erinevaid maitsvaid smuutikooslusi. Ülimaitsvaid, tervislikke smuutisid jätkus endale maitsmiseks ja ka kõikidele teistele pakkumiseks.

 Kuni 27.maini toimuvad erinevate rühmade „juhtimisel“ kogu lasteaia lastele erinevad teemapäevad:

„Kullaterad teevad mahla“ kasutades abilisena mesimummust põrandarobotit Bee-Bot;

„Kullaterad ja maitsvad salatid“ püreede ja toorsalatite valmistamine, riivimine, tükeldamine, maitsmine, koostisosade valimisel abistab robotpall Sphero;

„Kullaterad kuivatavad puu - ja köögivilju“ tükeldamine, kuivatamine, krõpsude valmistamine, maitsmine TTS Easi-Scope mikroskoobiga viljade tekstuuri uurimine enne ja pärast kuivatamist, kasutades nutiseadet, kuivatusmasina kasutamine koos lastega;

„Kuivatatud puu- ja köögiviljade säilitamine“ vaakumpakenduse ja külmutamise tutvustamine abiks Blue-Bot haridusrobot.

Kõikidest üritustest valmivad fotod ja videod. Rühmade poolt läbi viidud üritusi kajastatakse üksikasjalikult rühmade blogides. Pildid kodulehe pildigaleriis: Lasteaia üritused.

Alates 1. august 2021 jõustuvad koolikava toetuse määruses mitmed muudatused. Üheks olulisemaks muudatuseks on kaasnevate haridusmeetmete toetuse taotlemise aeg ja uuest õppeaastast on kaasnevate haridusmeetmete toetuse taotlemise aeg 15. oktoober kuni 31. oktoober. Taotluse esitamise ajavahemikku muudetakse seetõttu, et haridusasutusel oleks võimalik taotluses esitatud kaasnevaid haridusmeetmeid õppeaasta vältel pikemalt kavandada ja ellu viia. Muudatusega võimaldades pikendada haridusmeetmete rakendamiseks planeeritavat perioodi.