09.04.2021

Paigaldasime Mustamäele taas üle kolmekümne pesakasti.

Viirusolud ei võimaldanud sel aastal teha koostööd mõne kooliga, mistõttu valmistasid linnaosavalitsuse töötajad ise üle 30 pesakasti ning paigaldasid need koos üldkasuliku töö tegijatega Kadaka metsa, Lepistiku ja Parditiigi parki. Pesakastid sobivad enim rasvatihastele.

Rasvavanad ehk rasvatihased on meie kõige arvukamad talilinnud, keda ornitoloogiaühingu andmetel talvitab Eestis 0,6-1,2 miljonit isendit ja pesitsema jääb u 300 000- 400 000 paari. Rasvatihasel on teisigi rahvapäraseid nimesid: rasvaants, rasvajaak, rasvapoiss, rasvalind, rasvanäkk, tigane, kikitiits.
Talvel on rasvatihased sagedased külalised inimeste ehitatud ja varustatavates toidumajades. Suvel toitub rasvatihane peamiselt putukatest ja nende vastsetest ehk sellevõrra vähem tüütuid putukaid pääseb inimesi kiusama.

Kuigi rasvatihased on alalised elanikud ka Mustamäel, ei ole siinsed loodusolud neile pesitsemiseks kõige sobilikumad, sest okaspuudel on vähe pesitsemiseks sobilikke õõnsusi. Sellepärast oleme läbi aastate Mustamäele paigaldanud pesakaste. Nii ka tänavu.

Nagu juuresolevatelt piltidelt näha on rasvavanad asunud uusi eluruume koheselt skvottima. On ka viimane aeg - aprillis muneb emaslind tavaliselt 6...12 muna. U 2-nädalase haudeperioodi järel jäävad noorlinnud pessa kuni 20-päevaks ja alustavad siis iseseisvat elu. Heade pesitsus- ja toidutingimuste korral võivad tihased suve jooksul üles kasvatada ka mitu pesakonda järglasi.
Siinkohal on paslik meelde tuletada, et 1. aprillist kuni 31. juulini kehtib pesitsusrahu ja sellesse perioodi ei tohi planeerida korralisi raietöid (piirang ei kehti avariiliste tööde osas näiteks tormi murtud puu eemaldamiseks vmt). Looduskaitseseaduse järgi on keelatud pesade ja munade tahtlik hävitamine või häirimine.

Nautige kevadet ja püsige terved!

Lugupidamisega

Lauri Laats
Mustamäe linnaosa vanem


Uudise rubriigid: