12.02.2019

Pelgurannas valmis noorte tugikodu

Pelgurannas avati Tallinna Vaimse Tervise Keskuse uusim üksus.

„Pelguranna asumisse kerkinud kõige tänapäevasemate tehniliste lahendustega moodsa ilmega majale pandi nurgakivi eelmisel suvel,“ ütles abilinnapea Eha Võrk. „Ehitust finantseerisid Tallinna linn ning Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond, maja ehitas Ramm Ehituse OÜ.“

„Pelguranna noortemajas hakatakse pakkuma toetatud elamise teenust 30 noorele vanuses 18-35 eluaastat, kes vajavad psüühikahäirest taastumiseks professionaalselt tuge. Selles hubases majas on noortel võimalus turvalises keskkonnas haigusest taastutada, õppida iseseisvaks eluks vajalikke oskusi ning saada tuge õpingute ja/või töötamise jätkamiseks,“ ütles abilinnapea Tõnis Mölder.

Hoones on 30 ühetoalist möbleeritud korterit, ühistegevuse, grupitöö ja nõustamisruumid ning personali ruumid. Igale korrusele on tagatud liftiga juurdepääs ka liikumispuudega isikutele.

Teenuse ajaks saab noor enda kasutusse väikese korteri, mis tagab privaatsuse ja annab iseseisvaks elamiseks vajaliku kogemuse. Igas korteris on möbleeritud köök-tuba, tualettruum ja dušš. Eluruumide sisustus on planeeritud nii, et need oleksid võimalikult kodused ning tavapärasele elukeskkonnale vastavad. Köök sisaldab kõiki söögivalmistamiseks vajalikke vahendeid ning võimalust iseseisvalt toitu valmistada ning süüa. Igas korteris on ka kapid erineva inventari ja asjade hoidmiseks.

Lisaks nõustamisruumidele on noortemajas ka ühisruum, sest haigusest taastumisel on individuaalse toetuse kõrval väga suur roll ka ühistegevusel ja grupinõustamisel. Töötajate tugi on noortemaja elanikele kättesaadav ööpäev läbi - minimaalselt kaheksa tundi päevas kohapeal ning muul ajal telefoni teel.

Noortemaja teenused ja tegevused on suunatud sellele, et noor suunduks võimalikult kiiresti iseseisvasse ellu või väiksema toetusega teenusele. Projekti kogumaksumus ilma käibemaksuta oli 1 695 361  eurot, millest 1 020 000 eurot rahastas Euroopa Regionaalarengu Fond.

Tallinna Vaimse Tervise Keskus on Tallinna linna sotsiaalhoolekandeasutus, mis pakub ja arendab vaimse tervise teenuseid psüühilise erivajadusega täiskasvanud inimestele ja nende peredele. Igal aastal saab keskuses teenuseid üle 800 psüühikahäirega inimese.

Pelguranna Noortemaja  hoone ehituse projekti koostas Acto Consult OÜ. Omanikujärelevalve teenust osutas Keskkonnaprojekt OÜ. Hoone sisustavad Saloni Büroomööbli AS ja AS Eesti Vanglatööstus.