01.02.2018

Pirita Kose Lasteaia pere kirjutas nutiseadmetega Eesti kaardile hümni sõnu

Pirita Kose Lasteaia pere – lapsed, lapsevanemad ja õpetajad – liitusid üleskutsega „Liigume Eesti hümni sõnad Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks GPSi abil kaardile“.

Nimelt kutsusid ettevõtmise algatajad Eesti rahvast jäädvustama oma riigi hümni sõnahaaval Eesti kaardile, kasutades nutiseadmeid, GPS rakendust ja oma jalgu.

Ideest haaras kinni Pirita Kose Lasteaia õppealajuhataja Eve Saare ja meelitas kõnnile õpetajad. Ühiselt valiti hümnist sõna „sinu“. Esmalt otsiti Google kaardi rakenduse joonistusele koht. Mitme variandi seast osutus parimaks paigaks Merivälja. Nii mõnigi õpetaja polnud seal seni käinud ja lisaks tervistavale kõnnile (sõna joonepikkuseks tuli 2,3 km) avastati enda jaoks Merivälja park, kuhu kevadel minnakse kindlasti ka lastega.  

Õpetajad leidsid, et ettevõtmine oli igati tore ja ei tohiks jääda viimaseks. Järgmisele kõnnile kaasati juba lapsevanemad koos lastega. Kuna lastega ei saa planeerida väga pikki teekondi, broneeriti nüüd hümni esimene sõna „mu“. Google’i kaardilt ümbruskonda uurides polnud kahtlustki, kuhu see tuleks joonistada – loomulikult riigi kõige tähtsama laulukoja lähedusse, Tallinna Lauluväljakule.

Õppealajuhataja märkis sõnad maha ning „matkasellid“ – noorim neist vaid viiekuune Richard oma „tõllas“ – alustasid mäest alla ja üles rühkides joonistamist. Kasutati eri rakendusi: Endomondot, Stravat ja teisigi. Kõigi nutiseadmed salvestasid maha märgitud sõnajoone pikkuseks 800 meetrit.

Ka koos lastevanematega tehtu ei jäänud viimaseks, sest leiti, et nii olulisest sündmusest peaksid osa saama kõik vanemate rühmade lapsed. Nii mindigi Pääsusaba ja Sipsiku rühmade laste ja õpetajatega taas lauluväljakule sama sõna kirjutama.

Vaatamata tuisusele ilmale ei löönud põnnama ükski laps. Lapsed koos õpetajatega paigutati sõna „mu“ kujuliselt lauluväljaku nõlvale laiali. Lapsed olid justkui väiksed helekollased vagunid tuisustes rongijaamades. Muusikaõpetaja Reeli Meiel sai rongijuhi tähtsa rolli – tema põues oli nutitelefon töötava rakendusega. Kõlas rongivile ning sõit algas. Sõna mahutati täpselt laulukaare ja armastatud laulutaadi, Gustav Ernesaksa ausamba vahele. 

Muidugi ei tulnud kõne allagi, et lauluväljakult lahkutakse hümni laulmata. Niisiis lõpetati üritus laulukaare all ja lauldi, nagu päris laulupeol.

Kokkuvõtteks sai koos lastega sisustatud vahva hommik, kuhu mahtusid nii keel ja kõne kui ka joonistamine, liikumine, muusika ja matemaatika.

Pirita Kose Lasteaia kirjutatud sõna on aga projekti lehel Eesti Vabariigi hümni esimese salmi esimene sõna.

Üleskutsest saab rohkem infot siit

Kahe rühma rühkimine mäest alla ja üles on videona näha siin

Allikas: Eve Saare, Pirita Kose Lasteaia õppealajuhataja 

Tulemuse leiab siit: http://gpskunst.ee/eesti/ 

Eesti hümn GPS.JPG

Uudise rubriigid: