26.08.2021

Pirita lasteaed Läänemere päeval 2021

Läänemere päeval pööratakse tähelepanu Läänemerele, selle mitmekesisusele ja väärtusele.

Läänemere päeva toimumist Eestis koordineerib Soome Instituut koos Soome suursaatkonnaga Tallinnas. Eestis tähistati Läänemere päeva esmakordselt 2020. aastal.  Erinevate tegevuste kaudu oli päevaga seotud terve hulk koostööpartnereid. Sel päeval korraldatakse Eestis, Soomes, Rootsis ja Venemaal erinevaid ettevõtmisi, mille eesmärk on innustada inimesi ja organisatsioone pöörama rohkem tähelepanu Läänemere olukorrale ning tegema konkreetseid tegusid selle parandamiseks.

Rukkilille rühmal oli võimalus sel päeval  tutvuda ja osaleda Seabin mereprügipüüduri tühjendamisel ja keskkonnahariduslikus  õppeprogrammis. Meile näidati, kuidas töötab mereprügipüüdur, missugune prügi satub sinna, missugused on prügi liigid, kuidas need sorteeritakse ja kaalutakse ning kuhu tuleb prügi lõpuks viia. Selgitati miks merre sattunud prügi ohustab keskkonda ja kuidas on vaja hoida merd.

Seabin on rahvusvaheline projekt, mis sai alguse 2014. aastal Austraalias. Praegu on paigaldatud 860 mereprügipüüdurit üle maailma. Seabin, mis tõlkes tähendab „mereprügikast“, kuid tegelikult ei ole Seabin ainult passiivne prügikast. Selle põhja on paigaldatud pump ja seade püüab ise merevette sattunud reostust muutes sellega merevee puhtamaks. Seabin püüab kinni ka kuni 3 mm suurusega mikroplastiku osakesi. See annab põhjuse nimetada Seabin eesti keeles mereprügipüüduriks.  

Esmakordselt paigaldati Eestis mereprügipüüdur Seabin Tallinna Vanasadama Admiraliteedi basseini äärde 2020.a. See sai teoks tänu Helsingi ja Tallinna linna koostööle. Seadme valdaja Wärtsilä Corporation (Soome) andis püüduri Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametile kasutuseks 2020.a ja jätkab koostööd 2021.a. Püüdurit paigaldab ja hooldab Tallinna Sadam. Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet korraldab keskkonnahariduslikke tegevusi mereprügipüüduri juures.

Ingrid Jõudna
Pirita lasteaia Rukkilille rühma õpetaja

Uudise rubriigid: