05.04.2021

Pirita lasteaia virtuaalne üritus teemal "Meie meri"

Pirita lasteaed koordineerib Erasmus+ rahvusvahelist koostööprojekti „See – Our Nature!“ („Näe – Meie Loodus!“) 2020-2022 aastal. Projekti partneriteks on Detska Gradina Detelina grad Pomorie (Bulgaria), Djecji vrtic Precko (Croatia), Dimosio Nipiagogeio Lympion (Cyprus) ja Jumpravas pamatskola (Latvia). Projekti eesmärk on anda lastele mitmekesiseid teadmisi loodusest läbi õuesõppe ja looduse vaatlemise ning põnevate õppetegevuste.

Seoses erinevate piirangutega nii haridusasutustes kui reisimisel, pidime esimese projektikohtumise korraldama virtuaalselt 29-31.03.2021. Kohtumisele registreerus 13 partnerriikide asutuste töötajat (õpetajad ja juhtkonnaliikmed) ning lisaks kuulasid ja tegid ettekandeid Pirita lasteaia töötajad.

Esimese kohtumise päev oli pühendatud sellele, et tutvustada meie ilusat Eestimaad, traditsioone, haridussüsteemi, Pirita lasteaeda ning jagada eelnevaid kogemusi Erasmus+ projektidest osalemises.

Teise kohtumise päeval oli partneritel võimalus läbi veebikaamera jälgida ühe rühma tegevust reaalajas. Meelespea rühma õpetaja Maarja Kaur, õpetaja abi Pille Sild ja lapsed said väga hästi hakkama. Peale tegevust rääkis õpetaja Maarja partneritele inglise keeles üle, et mida ja miks lastega tehti, mis materjale kasutati ning vastas tekkinud küsimustele.

Päeva teises pooles said kõik partnerid võimaluse ettekandeid teha Iga tegevus oli omanäoline ning näitas, et kui palju erinevaid võimalusi on mere teemat lastega põnevalt uurida. Alustades mängu ranna tegemisega oma õuele, prügikoristusmasina Roberti meisterdamine, lainete pudelisse panemine kuni suurtest kastidest veealuste koobaste meisterdamiseni.

Kolmanda päeva esimesel seminaril tutvustasime erinevaid võimalusi, et kuidas veel mere teemat lastega põnevalt uurida. Ettekandes näitasime meie looduskaameraid, tutvustasime läbi virtuaaltuuri Eesti Loodusmuuseumi, läbi videote Viimsi Vabaõhumuuseumi ja Rannarahvamuuseumi tegemisi. Väga põnevaks partneritele olid liitreaalsus ja 4D loomakaardid ning Google’i 3D võimalused. Liikumisõpetaja Heili Heinaste tutvustas veel oma tehtud QR-koodi-, orienteerumis- ja uut Loquiz maastikumänge, mille kaudu ta kaasab praegusel hetkel just lapsevanemaid koos lastega liikuma looduses.

Teise seminari läbiviimiseks kaasasime oma endise lapsevanema merebioloog Jonne Kotta, kes rääkis meile kliima muutustest, kuidas see merede ökosüsteemi mõjutab, kuidas nad andmeid selle jaoks koguvad ja mida nende põhjal järeldada saab. Peale selle näitas põnevaid pilte kohtadest, kus ta uuringuid läbi viinud, näiteks Aafrika ja Antarktika ning muidugi vastas tekkinud küsimustele.

Kohtumise lõpuseminaril said partnerid Braekroom’ides omavahel reflekteerida kolmepäevast kohtumist. Pirita lasteaia Erasmus+ projektimeeskond sai kiita just julguse eest esimene kohtumine organiseerida ning samas kokkupandud programmi eest. Peale huvitavate seminaride toodi välja valitud vahepalasid, mis panid osalejad Kaera-Jaani ja Baby Shark’i tantsima või rütmiharjutust tegema. Meeleolu tõstmiseks kasutasime ka erinevaid videoid Pirita lasteaia tegemistest.

Kokkuvõttes saame öelda, et Pirita lasteaia virtuaalne üritus õnnestus ning nüüd teame, et tänu oma Erasmus+ aktiivgrupi liikmetele tuleme kõigega toime. Soovime ka teistele Erasmus+ projektide läbiviijatele, et uurige, katsetage ja usaldage oma meeskonnaliikmeid ning üheskoos korraldate põnevaid virtuaalseid kohtumisi.

Meie järgmine projektikohtumine tuleb virtuaalselt korraldada Läti lasteaial juba 17-19 mai 2021 ning siis on teemaks „Meie mets“.

Pirita lasteaia rahvusvaheline koostööprojekt „See – Our Nature!“, on kaasrahastatud Euroopa Liidu programmi „Erasmus+“ poolt. Projekti tegemisi saab jälgida meie blogist: https://erasmusseeournature.blogspot.com/ .

Helina Aaboja
Pirita lasteaia õppealajuhataja