19.05.2020

Pirita maastikku aitavad hooldada veised

Veiste ülesanne on Pirita jõe ürgoru maastikukaitsealal asuva Kõrkja saare niitu korras hoida ja linlastele rõõmu tuua.

“Käisin talvel välja idee, et Pirita jõe ürgorgu koos jões asuvate saartega saaks kasvõi osaliselt harida karjatades seal loomi. Tänasest on bioloogilised rohuniitjad – veised – Kõrkja saarel kohal ja hakkasid kohe usinasti rohtu nosima,” sõnas Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat. Esialgu toodi saarele kuus looma, viis täiskasvanud veist ja vasikas. Tegemist on segavereliste loomadega – saarel on natuke šoti mägiveist, herefordi, limusiini. “Valitud on pisut n-ö kergekaalulisemad loomad, kes sobivad hästi maastikuhooldajaks, kuid ei sõtku ka vihma korral karjamaad poriseks. Nii et 800–900-kilost pirakat looma selles karjas ei ole,” selgitas Liinat ja lisas, et loomade kõige tähtsam töö on niidu hooldus. “Seni on seda teinud masinad, kuid usun, et veiste töö on sama tõhus, aga palju loodussõbralikum,” märkis Liinat.

Idüll ja silmailu
Lisaks pakuvad suveks linna toodud loomad linnarahvale ja külalistele silmailu, mida piritalasedja linna külalised saavad nautida tasuta.
“Ja mööda ei saa vaadata ka ajaloolisest küljest – Pirita kloostri taga asuval Kõrkja saarel on ajalooliselt karjatatud sadu aastaid kariloomi – nii veiseid, hobuseid kui ka lambaid,” viitas Liinat traditsioonidele ja lisas, et loomade Piritale toomisel on veel ka keskkonnahariduslik vaatenurk ehk tutvustada inimestele nii loomapidamist kui ka selgitada nende olulisust just maastikuhoolduse seisukohalt.
 "Usun, et linnarahvas võtab loomad Pirital hästi vastu. Palun loomi mitte häirida ega toita nii nagu on kirjas ka infotahvlil,” lisas linnaosavanem.
Veised toodi Piritale Harjumaalt ning jäävad Piritale oktoobrikuu keskpaigani. 

Uudise rubriigid: