24.05.2021

Piritale tulid taas tööle neljajalgsed niidukid

Pirita jões asuva Kõrkja saare karjamaadele toodi veised, et nad hooldaksid saarel asuvaid liigirikkaid niidualasid.

„Pirita kloostri taga asuval saarel nosivad taas rohtu šoti mägiveised ja simmentali tõugu mullikad. Möödunud suve loomade karjatamise kogemus kinnitab, et veised on head abimehed maastiku hooldamisel. Eelmise kevadega võrreldes on Kõrkja saare niidud tänavu avatumad ja valgustki rohkem, sest loomad tegid mullu tõhusat tööd ka võsa tõrjumisel ning tallasid puhtaks suurte puude ümbrused,” kirjeldas Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat. Praegu on Pirital üheksa veist.

Loomulik viis niitude harimiseks
Liinat märkis, et karjatamine on kõige loomulikum viis niite hooldada ja annab parima tulemuse, sest loomad söövad rohttaimi tükati siit ja sealt ning nii jõuavad taimed õitseda ja seemned laiali kanda. Niitmisega võetakse aga rohttaimed korraga maha. Pealegi ei tekita karjatamine müra.
Peale elurikkuse hoidmise pakuvad linnaveised ka silmailu.Linnaosavanema meelest on tore, kui inimesed tahavad Kõrkja saarel suvitavaid veiseid uudistada. Möödunud aastal käisid loomi vaatamas nii kohalikud elanikud kui ka kooli- ja lasteaialapsed, välisturistid, loodushuvilised, fotograafid ja filmimehed. „Loodan, et külastajad suhtuvad linnaveistesse ikka soosivalt ja uudistavad neiddistantsilt. Veiseid toita või muul moel häirida ei ole lubatud,” tuletas Liinat meelde. 

Ära häiri looomi!
Karjamaad Kõrkja saarel on piiratud taraga. Karjaaed on rajatud ka jõekaldale, et hoida loomad jõest eemal ja vältida erosiooniohu tekkimist ning tagada läbipääs kalastajatele.
Veised toodi Piritale linnaosavalitsuse eestvedamisel ja jäävad Kõrkja saare karjamaadele sügiseni.
Pirita jõe ürgoru maastikukaitsealal asuv Kõrkja saar on parasniiske pärisaruniidu kasvukoht. 

Uudise rubriigid: