02.11.2018

Projekt “Meeled vabaks” arendas ja ühendas erinevate vajadustega noori

Suve lõpul toimus Tallinnas noortele suunatud üritustesari “Meeled vabaks”, mille eesmärk oli kaasa aidata Eestis elavate erinevate vajaduste ja emakeelega noorte omavahelisele suhtlusele ja tõsta sotsiaalseid oskuseid.

Noortekohtumised leidsid aset 21.–26. augustil Tallinnas ning nendest sai osa 16 noort vanuses 12–18 aastat. Mitu päeva kestnud ürituse jooksul said noored omavahel tutvuda ja kontakti luua ning üheskoos pandi proovile ja arendati enda meeli – õpiti, kuidas kasutada oma meeli, et ümbritsevat keskkonda paremini tunnetada ning seda ka läbi teadvelolekuharjutuste.

Noortekohtumistel osalenu sai peale põneva kogemuse hulga teadmisi mitmetest valdkondadest. Nii viidi näiteks läbi teetseremoonia, tähistati valgekepi päeva, osaleti aroomiteraapias ning õpiti ka punktkirja. Projektis korraldatud tegevustega kasvatatakse noorte omavahelist koostöövõimet, luuakse vastastikust empaatiat ning tekitatakse võrdsustunnet.

“Kaasasime projekti kaudu noorsootöösse erivajadustega noori. Ühine tegutsemine aitab noortel erivajadusi paremini mõista ning enda hoiakuidki tasapisi muuta. Näiteks tutvustati Tervishoiumuuseumi haridusprogrammis “Nägemata nähtud maailm” abivahendeid, mida kasutavad nii pimedad kui ka nägemisraskustega inimesed. Noored said ise järele proovida, kuidas pimedad inimesed kirjutavad, joonistavad ning oma igapäevases elus ringi liiguvad. Rääkisime ka sellest, kuidas saame pimedale inimesele vajadusel abiks olla,” selgitas noortegrupi juht Kristiina Vall.

“Omavahelise parema mõistmise ja sünergia tekkimiseks soovime erivajadustega noorte ja tavanoorte ühisüritusi ja tegevusi ka edaspidi korraldada, ikka nii, et kõik noored on koos. Just sellest vajadusest sündis ka sarnane projekt,” lisas Kristiina.

Foto: erakogu

Noorte tagasiside

Liza (17)
Mulle meeldis väga, kuidas me projekti läbi viisime. Kõik töötoad ja harjutused oli suunatud tunnetele. Näiteks käisime Tervishoiumuuseumis, kus meile korraldati huvitav ekskursioon nägemise kohta ja lasti proovida punktkirjas kirjutamist. Korraldati ka põnevaid töötubasid, nagu aroomiteraapia, kus saime ise seepi teha. Veel räägiti teest ja meile keedeti seda erilisel viisil, samuti voolisime keraamilisi kruuse ja kaunistasime neid.

Tahan ära märkida olulise punkti: vaatamata sellele, et olime kõik täiesti erinevad, saime ikkagi sõpradeks ning arendasime suhtlemis- ja keeleoskust – kes eesti, kes vene keelt. Meil oli tore ja lõbus ning veetsime kasulikult aega.

Vanessa (17)
See projekt kinkis mulle unustamatu suhtlemiskogemuse nendega, keda paljud väldivad nende eripärade pärast. Mõistsin, et need lapsed on väga sõbralikud ja abivalmid. Mulle meeldis, et projektis oli grupiharjutusi, mille käigus saime üksteisega suhelda ja tutvuda, ning palju arendavaid ekskursioone ja huvitavaid külalisi. Ma läheksin iga kell väga hea meelega veel kord sellele kursusele.

Darja (17)
“Meeled vabaks” oli esimene projekt, mille koostamisest vahetult osa võtsin. Enne seda ei olnud mul vähimatki ettekujutust, kuidas projekti kirjutatakse, mida peab seejuures arvestama ja muud sellist. Nüüd on mul olemas unustamatu kogemus ja palju uusi teadmisi. Selle projekti juures meeldis mulle, et olin nii osaleja kui ka kuraator. Tundsin teatud vastutust mulle usaldatud laste ees ning selle eest, et projekt oleks neile tõeliselt kasulik ja huvitav. Kui mulle veel kord samasuguses projektis osalemist pakutaks, oleksin rõõmuga nõus ning prooviksin näiteks uusi tehnikaid ja mänge.

Noortekohtumiste “Meeled vabaks” programmi elluviimist rahastati Hasartmängumaksu Nõukogu vahenditest haridus- ja teadusministeeriumi, Eesti Noorsootöö Keskuse ja SA Archimedes Noorteagentuuri toel.

ESF  HTMENTKSANA

Uudise rubriigid: