09.10.2019

Pühapäeval tähistatakse Löwenruh pargis pihlapuu istutamisega metastaatilise rinnavähi teadvustamise päeva

13. oktoobril tähistatakse kogu maailmas metastaatilise rinnavähi (MRV) teadvustamise päeva. MTÜ Meeta eestvõttel istutatakse kell 13 Tallinnasse, Löwenruh parki pihlapuu, et avaldada toetust seda rasket haigust põdejatele ja mälestada lahkunuid. Puu saab tähistatud vastava infotahvliga. Kohaletulnuid üllatab ja pihlaka istutamist õnnistab Lydia Koidula, kes suri metastaatilise rinnavähi tagajärjel 1882. aastal, olles vaid 42aastane.

Metastaatilise rinnavähi teadvustamise päeva hakati Ameerika Ühendriikides rahvusliku tähtpäevana tähistama 2009. aastal. Hiljem on tähtpäev muutunud rahvusvaheliseks, seda tähistatakse nii Kanadas kui ka mitmes Euroopa riigis.

MTÜ Meeta juhatuse liige, patsient Kaisa Sein: "Oktoober on maailmas tuntud roosa oktoobrina - selle kuu jooksul pööratakse rõhku rinnavähist rääkimisele, varajase avastamise olulisusele, sõleuuringus osalemise tähtsusele. Kõik need tegevused kuuluvad kokku varajase (1.-3. staadium) rinnavähiga ning kaugele arnenud ehk metastaatiline rinnavähk on justkui suur hall elevant roosas toas, keda ei märgata või eiratakse. Metastaatilise rinnavähi patsiendid tunnevad enda sageli tõrjutuna või koguni valesti mõistetuna. Metastaatilisel rinnavähil ei ole praeguse meditisiini taseme juures paranemisvõimalust, tegemist on rinnavähi staadiumiga, millest ei ole võimalik võitjana väljuda. Ometi on need (enamasti) naised omamoodi võitjad iga päev."

MTÜ Meeta loodi 2018. aasta märtsis Euroopa rinnavähikoalitsiooni Europa Donna eeskujul ja sellest innustust saades. MTÜ Meeta eesmärk on metastaseerunud rinnavähiga patsientidele parima võimaliku elukvaliteedi ja toimetuleku tagamine, suhtlusvõimaluse pakkumine ning MRV patsientide esindamine.

Novembri keskel on MTÜ Meetal koostööpartneritega ilmumas intervjuudel põhinev raamat "Me armastame elu! Lood metastaatilisest rinnavähist. Valust ja surmast. Armastusest ja rõõmust". Raamatus saavad sõna MRV patsiendid, pereliikmed, lahkunud patsientide lähedased, meditsiinitöötajad jt. Raamatu esitluse kuupäev on veel selgumas. Raamatu müügist saadavat tulu kasutatakse MRV patsientide toetuseks.

Abi ja toetuse eest pihlapuu istutamisel täname Tallinna linna ja Kristiine linnaosavalitsust, Mustamäe Haljastuse ASi, reklaamtarvikute tootjat PromoStar OÜ, õnnetunde loojaid tarbekunsti tootmise ettevõttest Lucky Laika, ravimitootjat Roche Eesti, Tallinna Linnateatrit ja suhtlusettevõtet Powerhouse.

MTÜ Meeta juhatuse liige Kaisa Sein

521 3988

meeta@meeta.ee http://www.meeta.ee

Uudise rubriigid: