22.12.2020

Putukaväila tutvustab uus nutirakendus

Tänasest saab kasutada uhiuut nutirakendust AvaLinn AR, mis äratab Põhja-Tallinnas ellu kaunid freskod. AvaLinn AR on nutirakendus, mis edastab möödujaile sõnumeid Putukaväila tulevikust, kus olulisteks märksõnadeks on liigirikkus, uus trammitee, vaba aja tegevused, garaažide alternatiivsed kasutusvõimalused

Toredad seinamaalingud Sõle tänava – Kolde puiestee lõigus garaažiseintel on saanud ka teabekandjaks ja kujuneva linnaruumi kogemiseks. „Puhangu ja Ehte tänava vahel paiknevate garaažide otsaseintele loodud freskod pole vaid silmailuks – neid on võimalik uhiuue nutirakenduse AvaLinn AR abil ellu äratada. Sellega on Põhja-Tallinn saanud juurde ühe turvalise, huvitava ja mängulise vaba aja veetmise võimaluse. Kutsun linnaosa elanikke  teistega turvaliselt distantsi hoides kasutama nii seda kui kõiki teisi meie linnaosas pakutavaid õuetegevuse võimalusi,“ ütles linnaosavanem Peeter Järvelaid.

Putukaväila seinamaalingute virtuaalse infokihini pääsemiseks tuleb Google Play`st või App Store`st  tasuta alla laadida AvaLinn AR rakendus. Kui suuname viimase garaažide seinamaalingutele, muutub Putukaväila tulevik meile selgelt nähtavaks – elustuvad linnaruum ja sealsed putuka – ning taimeliigid. Eestis on sellise nutirakenduse kasutamine linnaplaneerimises esmakordne.

„Põhja-Tallinn on Putukaväila jaoks väga oluline ala. Praegu on siinsete tolmeldajate elu rahuldav ent lineaarpargi arendamisel saame seda kindlasti paremaks muuta. Kummalgi pool Putukaväila on suured kortermajad, nii mitmekesistuvad ka elanike vabaaja tegevuste võimalused värskes õhus,“ sõnas Putukaväila kontseptsiooni üks autoritest Anna Semjonova.

Putukaväila projektis on oluline osa virtuaal – ja liitreaalsuse rakendusvõimaluste katsetamisel.

„Neil tehnoloogiatel on planeerimistöös mitmeid kasutuseeliseid. Liitreaalsustehnoloogial põhineva nutirakendusega saab suunata linnaelanike tähelepanu kavandatava visiooni ruumielamusele ja kasutajakogemusele,“ sõnas Johanna Jõekalda, AvaLinn AR idee ja tehnilise lahenduse üks autoritest.

Putukaväila kontseptsioon loodi Tallinna Linnaplaneerimise Ameti hallatava Augmented Urbans projekti raames, mida rahastab Kesk-Läänemere programm 2014-2020.

Foto: AvaLinn AR nutirakendus kogukonnaias Pelguaed, autor Kaidi Põldoja