14.04.2022

Robomäng “Nutikalt õues”

13. aprillil toimus Tallinna Vormsi Lasteaia õuealal Tallinna nutikuu raames robomäng “Nutikalt õues”. Osalesid koolieelikute tiimid Kihnu, Paekaare, Kivila ja Vormsi lasteaiast, igas tiimis kolm 6-7 aastast nutikat ja teadmishimulist last koos oma õpetajatega.

Esmalt koguneti tervitusringi ning “tantsiti” soojenduseks koos maastikurobotiga. Järgmiseks liiguti toimetama erinevatesse pesadesse. Tiimid läbisid kolm pesa, kus said proovile panna oma tähelepanu, kuulamis-, loogilise mõtlemise ja programmeerimisoskused. Tegevuspesades juhendasid lapsi lasteaia nuti- ja keskkonnameeskondade liikmed.

Kuulamise pesas toimetati õpetaja Elo juhendamisel. Laste ülesanne oli tähelepanelikult kuulata, mis häälik kostub salvestavalt nupule või pesulõksult ning leida laualt sellele häälikule vastav täht. Kui kõik tähed leitud, laoti tähtedest kokku looduse ja kevadpühadega seotud sõnad nagu vikerkaar ja pühademuna.

Seadmevaba programmeerimise pesas juhendasid lapsi õpetajad Kaisa ja Anneli. Kuna on südamekuu, siis salvestavad nupud küsisid lastelt mõistatusi puuviljadest ja juurviljadest. Lapsed kaalusid ära toiduained ning arvutasid kokku, kui palju saab puuviljasmuutit ning kui palju juurviljasmuutit. Liikudes seadmevaba programmeerimise mattidel ühe nupu juurest teiseni olid teel liikumisülesanded, mida kõik koos läbi tehti. Lastel oli tore võimalus oma kaaslasi programmeerida ning ka ise “robotina” sihtpunktini liikuda.

Maastikuroboti pesas tegutsesid lapsed õpetajate Heleni ja Miina juhendamisel. Lapsed programmeerisid maastikuroboti ühe puu juurest teiseni liikuma, vajalike käskluste arvu mõõdeti oma sammude abil. Iga puu juures ootas lapsi QR-kood, milles peidus looduse- või terviseteemaline ülesanne või mõistatus. Lõpetuseks tantsisid lapsed Tibutantsu.

Kui kõikides pesades oli oma nutikus proovile pandud, koguneti lõpuringi. Iga laps sai endale tubli osalemise eest diplomi ja šokolaadmunakesed ning iga tiim sai oma lasteaeda heli salvestava binokli looduse uurimiseks. Üritust toetas Tallinna Haridusamet.

Täname kõiki osalenud lapsi ja nende õpetajaid!

 Lasteaia nutimeeskond