04.10.2018

Robotex toimus esimest korda Kolumbias

Septembri teisel nädalavahetusel jõudis kogu maailmas tuntud robootikasündmus Robotex Kolumbiasse, andes linna noortele tehnoloogiahuvilistele võimaluse näidata oma oskusi mehhaanikas ning programmeerimises. Robotexi ja Kolumbia ettevõtte Kinetics poolt korraldatud kahepäevase ürituse raames võistlesid 25 meeskonda viiel erineval võistlusel, mille eesmärgiks oli testida oskusi ja kogemusi kiirelt arenevas robootikavaldkonnas.

Ühe võistluse eesmärgiks oli luua autonoomne robot, mis suudab järgida joont ja ületada erinevaid takistusi võimalikult kiire ajaga. Teine - nn FolkRace - eeldas aga, et iga võistkond ehitab roboti, mis suudab sõita võidu teiste omasugustega, eesmärgiga teha kõige rohkem ringe. Robotid võistlesid üksteise vastu ka sumo-maadlus lahingus, kus iga meeskond püüdis oma vastase robotit ringist välja lükata. Lisaks toimus ka ettevõtlusvõistlus Entrepreneurship Challenge, mille eesmärk oli leida varasefaasi robootika start-upe ning neid edendada.

Viimane võistlus - Robotexi meisterlik väljakutse (Robotex Master Challenge) - nõudis aga meeskondadelt eriti suurt nutikust, kuna nad pidid kohapeal ilma mentorite abita ehitama roboti, mis suudaks lahendada põllumajandusega seotud reaalmaailma probleemi.

"Eriti hea meel on meil selle üle, et ligi pooled Kolumbias osalenud võistlejatest olid tüdrukud, kusjuures mitu meeskonda koosnesid ainult naissoost mentoritest ja õpilastest," kommenteerib Robotex Kolumbiat Robotexi rahvusvaheliste suhete juht Sander Gansen.

Kolm parimat meeskonda igas kategoorias viisid koju rahalised auhinnad ning esikoht võitis ka tasuta pääsme Robotex Internationalile ehk Robotexi Eestis toimuvale põhisündmusele, mis toimub novembri lõpus Tallinnas. Robotex International on planeedil suurim robootikafestival, mis toob kokku tuhanded insenerid, ettevõtete juhid, üliõpilased ja pered, kes tulevad nädalavahetuse vältel osa saama robotite võistlustest, tehnoloogianäitusest, ettevõtjatele suunatud konverentsist "Generatsioon R" ja töötubadest.

Robotex Colombia korraldajad loodavad, et tänavuse ürituse edukus on hea ettevalmistus suuremaks sündmuseks 2019. aasta juunis, mil leiab aset Ladina-Ameerika suurim robootikafestival Robotex LatAm. Täpsemalt on plaan järgmise aasta sündmuse raames korraldada rohkem võistluseid ning töötube ja ettevõtjatele suunatud konverents, mille üheks peaesinejaks on tänaseks juba ka programmi kinnitatud Soome ettevõtja Peter Vesterbacka.

“Meie seekordne idee oli kohale meelitada esmased robootikahuvilised, et neile Robotexi kontseptsiooni esmakordselt tutvustada," lisas Sander Gansen. "Kahe kuni kolme aasta jooksul tahame olla Kolumbia suurim tehnoloogiaüritus ning panna seeläbi alguse sealsele start-up ökosüsteemi tekkele just tuleviku tehnoloogiate valdkonnas."

See oli esimene kord, kui Robotexi korraldati Ladina-Ameerikas. Robotex sai alguse 2001. aastal Eestis, ülikooliprofessorite poolt korraldatud väikese võistlusena ning on sellest ajast alates kiiresti laienenud. Robotexi organisatsioon korraldab nüüdseks üritusi juba 16 riigis, sealhulgas Hiinas, Indias ja USAs.

Gansen usub, et nii Eestis kui ka kogu ülejäänud maailmas käivitatakse praegu veel liiga vähe robootika ja kõrgtehnoloogia ettevõtteid ning see valdkond vajab suuremat tuge. "Kümne aasta jooksul tahame aidata luua 50 000 uut robootikaettevõtet," lisab Gansen.  Robotexi laienemine kogu maailmas aitab Eestisse meelitada talente, keda on siia vaja selleks, et kiiresti arenev IT  ja robootikariik suudaks jätkata tänaseks alguse saanud kasvu.

Robotex Colombia meeskond loodab, et selle ürituse riiki toomine aitab kohalikel noortel saada ettevalmistus tulevasteks ühiskondlikeks muutusteks, mis tulenevad selliste valdkondade arengust nagu andmetöötlus, masinõpe, robootika ja autonoomsed sõidukid. Robotexi võistluste koordinaator Priit Noraki sõnul tulebki täna inimesi "ümber õpetada", kuna robotid jätkavad üha kiiremini madala kvalifikatsiooniga töökohtade asendamist.

Robotex Kolumbia üritus toimus Medellínis 14. ja 15. septembril. Järgmise aasta sündmus on kavandatud toimuma 14. - 16. juunini.

Robotex International 2018 põhiüritus toimub Eestis 30. novembrist - 2. detsembrini Tallinnas. Robootikasündmust Robotex International 2018 korraldab MTÜ Robotex kaasates partnereid, nende hulgas Starship, Startup Estonia, Taxify, Elisa, Tallinna Linn, EAS, Ameerika Ühendriikite Suursaatkond, Tallinna Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool.

Vaata videot:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=186&v=8_WJQTpZKUc


Fotod Robotex Kolumbiast:

https://wetransfer.com/downloads/1477d8d1ed6cb257071349a598e1910a20181004062551/71330edcda089db7ab68722eedabe65520181004062551/4521ea


Rohkem infot:

Sander Gansen
Robotex International rahvusvahelised suhted
+372 5621 8861
sander@robotex.ee

robotex.international
fb.com/robotexinternational


Teate edastas:
Katrin Tegova

Robotex International

Turundus- ja kommunikatsioonijuht
katrin.tegova@robotex.ee
+3725656502721
robotex.international
fb.com/robotexinternational

Uudise rubriigid: