24.10.2017

Roomajad Tallinna Läänemere Lasteaias

Teisipäeval 24. oktoobril tuli Tallinna Läänemere Lasteaia lastele külla Toomas Pranstibel koos oma roomajatest sõpradega.

Must roninastik 24.10.2017 T. Pranstibel Läänemere La..jpgTal oli kaasas suur kott, kust laste üllatushüüete saatel hakkasid  järgemööda välja tulema erinevad roomajad. Esimesena said lapsed näha ja soovi korral ka puudutada 20-ne aastast sisalikku, kelleks oli neljatriibuline hiidrüülik. Nimetuses sisalduvale sõnale ,,hiid" vaatamata oli tegemist üsna väikese loomaga, kellel siiski oli kunagi olnud olemasolevast palju pikem saba, mille ta 10 aastat tagasi hülgas, seejärel ära sõi, hirmus paksuks läks ja siis kaks nädalat seedis. Saba seedimise ajal ta süüa ei tahtnud. Saba seeditud, hakkas hiidrüülik jälle tavalist toitu sööma. Neljatriibuline hiidrüülik on putuktoiduline sisalik, kelle looduslikuks asualaks on Madagaskari saar.

Järgmisena said lapsed näha kalifornia kuningmadusid, neid oli kaks. Kuningmao nimi reedab selle liigi looduslikku asuala, milleks on California osariik Ameerika Ühendriikide läänerannikul, aga neid elab ka Mehhikos.  Kuningmadu ei ole mürgine, ta sööb teisi madusid, ka mürgimadusid. Kui kuningmadu vajab vett, siis otsib ta seda oma keele abil, tema keel on niiskuse suhtes tundlik. Keel aitab tal kombata ka ümbritsevat ruumi. Kuningmaod olid uudishimulikud ja rahulikud ning lubasid lastel endale pai teha.Kalifornia kuningmaod 24.10.2017 Läänemere La..jpg

Peale kuningmadusid ilmusid laste ette roninastikud.

Kollane roninastik 24.10.2017 Läänemere La..jpg Kollane roninastik kasvab kahe  meetri pikkuseks. Saba aitab tal ronida ja kui teda kätte võtta, keerab kohe oma saba ümber käe.

Teine oli must roninastik, kelle Toomas Pranstibel soetas endale lemmiklooma poest allahindlusega. Loomakese hind lasti poes alla seetõttu, et tal õnnestus pidevalt oma puurist mingil kombel välja vingerdada ja poes paksu pahandust põhjustada. Madu pääses kalade akvaariumisse, kus ta pistis nahka pooled akvaariumi kalad. Seepeale sooviti lemmiklooma poes temast vabaneda ja müüdi soodushinnga, et keegi ta kiiresti ära ostaks ning ülejäänud kalad pääseks vaid ehmatusega. Mõlemad roninastikud olid sõbraliku loomuga ja nautisid rahulikult laste silitamist, kes omakorda ei jätnud kasutamata võimalust madusid paitada. Looduslikult elavad roninastikud Ameerika Ühendriikide erinevates paikkondades.Toomas Pranstibel - must roninastik 24.10.2017 Läänemere La..jpg

Roomajatega kohtumine ja suhtlemine pakkus lastele rohkelt elamusi, mida  hiljem üksteisega oma rühmas koos õpetajaga jagati.

Kaliforinia kuningmadu 24.10.2017 Läänemere La..jpg