30.03.2017

Sarapuu: linn seisab tarbijate eest, ka põhjendamatute hinnatõusude vastu

Täna toimub Eesti Rahvusraamatukogus üheksandat korda Tallinna tarbijaõiguste päev, kus käsitletakse päevakajalisi teemasid ning jagatakse kasulikke nõuandeid nii tarbijatele kui ka kauplejatele.

Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu ütles tarbijakaitsepäeva avakõnes, et tarbijaõigus on muutunud väga keeruliseks õigusvaldkonnaks, milles orienteerumine on raske ka kogenud juristidel, rääkimata siis veel tavatarbijast või väikeettevõtjast, kellel ei ole kasutada õpetatud õigusteadlasi. „Siinkohal ongi Tallinna linn ulatanud oma elanikele kui tarbijatele sõbraliku abikäe, pakkudes nii nõustamisteenust tarbijatele ja samas teostades järelvalvet kauplejatele,“ nentis Sarapuu.

„Tänasel Tallinna tarbijakaitsepäeval on paslik tõstatada küsimus aktuaalsel teemal – kes kaitseb tarbijat riigi tehtud rumalate otsuste eest või kes kaitseb tarbijat vabaturu hinnatõusu eest? Või kes kaitseb tarbijat koduomanike liidu eest, kes peaks seisma kodukulude kontrolli all hoidmise eest? Ent just Eesti Omanike Keskliit kritiseeris teravalt Tallinna linna plaani luua linnale kuuluv prügifirma, sest nende arvates jäätmekäitluse korraldamine läbi kohaliku omavalitsuse ei tule kasuks koduomanikele ja pärsib eraettevõtlust,“ rääkis Sarapuu. „Prügiveofirma Ragn-Sellsi käitumine, kus ettevõte soovis lõpetada prügiveo lepingu ühe piirkonna teenindamisest, kuna firma ei taha lihtsalt enam pakutud hinnaga teenust osutada – on linnale kahtlemata suureks õppetunniks. Siinkohal asus aga linn tarbijate kaitsele ja niisama prügiveo hinda tõsta ei lasknud, sest meie hinnangul ettevõtte hinnatõusu taotlus ei olnud põhjendatud. Eeltoodud juhtum on üks praktiline näide sellest, kuidas linn saab ja peab seisma oma tarbijate eest. “

Tänasel tarbijaõiguste päeval käsitletakse teemasid, mis pakuvad huvi nii tarbijatele, korteriühistute liikmetele kui kaubandusettevõtjatele. Eriti soovitatakse teadmisi hankima tulla internetikaubanduse tarbijatel ja sellega tegelevatel või sellega alustada kavatsevatel ettevõtjatel, kuna infot jagavad internetikaubandusega igapäevaselt tegelevad spetsialistid.

Nii tutvustas Evi Hindpere Raid & Ko Kinnisvara- ja Õigusbüroost oma ettekandes  korteriühistute töökorraldust pärast uue korteriomandi- ja korteriühistuseaduse jõustumist 1. jaanuaril 2018. Levinumatest tarbijaõiguse väärarusaamadest kõneles Andres Sooniste Tarbijakaitseametist. E-kaubandusest läbi tarbija ja kaupleja silmade kõneleb Signe Kõiv Eesti E-kaubanduse Liidust ning internetiäri maksustamisest räägib Kadriann Niinepuu ja Priit Vao Maksu- ja Tolliametist. Andreas Sõlg Maksu- ja Tolliametist räägib aga keeldudest ja piirangutest kaupadele postipakkides.

Tarbijaõiguste päev kestab täna veel kuni kella 16.30ni. Tarbijaõiguste päeval toimub sünkroontõlge ka vene keelde ja osavõtt on kõigile tasuta.