25.08.2020

Seabin - puhta mere nimel!

Seabin on rahvusvaheline projekt, mis sai alguse 2014. aastal Austraalias. Kaks noort Andrew Turton ja Pete Ceglinski, kellele meeldis lainelauaga veelainetel sõita, otsustasid midagi ette võtta mereprügi vastu.

Mereprügist on saanud tõsine oht veekeskkonnale. Merel ja ookeanil on tekkinud terved prügisaared, mis koosnevad laevadelt visatud ja maismaalt tulnud peamiselt plastikprügist. Maismaal on ju olemas prügikastid, miks siis ei võiks olla sellised merel? Nii sündis projekt Seabin, mis tõlkes tähendab „mereprügikast“, kuid tegelikult ei ole Seabin ainult passiivne prügikast. Selle põhja on paigaldatud pump ja seade püüab ise merevette sattunud reostust muutes sellega merevee puhtamaks. Seabin püüab kinni ka kuni 3 mm suurusega mikroplastiku osakesi. See annab põhjuse nimetada Seabin eesti keeles mereprügipüüduriks. Praegu on paigaldatud 860 mereprügipüüdurit üle maailma.

Eestis pagaldati mereprügipüüdur Seabin esimest korda ning Tallinna Vanasadama Admiraliteedi basseini äärde. Meie "Vesikiilid" liitusid projekti raames pakutud ekskursiooniga ja said teada, kui ohtlik on mereprügi. Tudeng-ökoloog Savva näitas lastele ja õpetajatele, kuidas töötab mereprügipüüdur, missugune prügi satub sinna, missugused on prügi liigid, kuidas need sorteeritakse ja kaalutakse ning kuhu tuleb prügi lõpuks viia. Lastele seletati, miks merre sattunud prügi ohustab keskkonda ja kuidas on vaja hoida merd. Ekskursioon oli põnev ja hariv. Aitäh osalejatele ja organiseerijatele!

Täpsema info leiate siit

Uudise rubriigid: