08.12.2020

Sel nädalal algab Salme kultuurikeskuse Leelo kohviku remont

Sel nädalal algab Põhja-Tallinna Salme kultuurikeskuse kohviku Leelo remont, esialgsete plaanide kohaselt valmib kohvik juba märtsiks. Läbi aastakümnete populaarseks kultuuriinimeste kogunemiskohaks kujunenud kohvikus planeeritakse kasutada 1960-ndate stiilis sisekujundust.

Nõukogude aja armastatud kohvik ei ole viimastel aastakümnetel eesmärgipärast kasutust leidnud ning on olnud kasutusel prooviruumi, blackboxi ja laoruumidena. Põhja-Tallinna vanema Peeter Järvelaidi sõnul kaaluti ruumidele esialgu ka teisi kasutusfunktsioone kui kohvik. „Enne kui otsus sai tehtud, olid laual ka mitmed teised variandid, näiteks ühe võimalusena kaaluti võimalust juurde tekitada lisapinda kultuurisündmuste läbiviimiseks, kuid pika arutelu tulemusena leiti hoopis kahe funktsiooni vahel kompromiss. Kohvikusse on planeeritud ka võimalused kultuurisündmuste läbiviimiseks,“ ütles Järvelaid.

Kohvikust on juttu mitmetes kirjatükkides ja seda meenutavad hea sõnaga paljud kultuuritegelased, näiteks kirjanik Enn Vetemaa sõnul eristus hiilgeaegadel Leelo kesklinna kohvikutest, „Võrreldes kesklinnaga, kus kohvikus enamasti tühja lauda ei leidunud, valitses Leelos rahulik tempo, sai nii kohvi juua kui napsu võtta, süüa ka.“

Kohvikus planeeritakse kasutada 1960-ndate stiilis sisekujundust. Lisaks kohviku ruumidele remonditakse ka kohviku abiruumid ning vahetatakse välja nii Graniidi kui ka Salme tänava poolsed küljeuksed. Paigaldatakse ka drenaaž, mille tulemusel laheneb keldris olev niiskuse probleem. Ehitusaluseks pinnaks on 3053 m².

 „Kohviku remondi puhul jätkame sama joont äsja lõppenud väikese teatrisaali ehitusega, mida hetkel rendib meilt Linnateater. Ehk uus kohvik peab olema mitmekülgne, tema töö ei tohi segada ülejäänud kultuurikeskuse tööd ega ka vastupidi. Uus Leelo on kindlasti väga hea täiendus Salme Kultuurikeskusele, sest see avab meie jaoks uusi võimalusi kogukonnakeskusena. Juba üsna pea kuulutame välja ka konkurssi, et leida kohvikusse vääriline rentnik,“ ütles Salme Kultuurikeskuse direktor Sten Svetljakov.

 Svetljakovi sõnul on tegemist üsna keerulise ja nõudliku projektiga, kuna 0 korrusel asetsev kohvik on otse kultuurikeskus südame - teatrisaali ja fuajee vahetus läheduses ning Nõukogude ajal ehitatud kohvik ei vasta just täpselt ehitusjoonistele. „Ehitusprojektiga on ehitajale esitatud kõrgendatud ootused nii heliisolatsiooni kui ka mürasummutamise osas. Näiteks lagede puhul on nõue paigaldata laematerjale topelt, kasutada ettenähtust paksemat soojustust, keelatud on süvistatavad valgustid ning kõige selle peale paigaldatakse veel ka helisummutavad materjalid. Ideaalis peaksime kohviku valmides jõudma sinna, et samaaegselt võiks kultuurikeskuse suures teatrisaalis toimuda etendus, III korruse huviringides kooriproovid, võimlas rahvatantsutreeningud, väikses teatrisaalis kontsert ning kohvikus stand-up etendus koos õhtusöögiga,“ ütles Svetljakov.

 

Kohviku taastamine maksab 800 000 eurot. Rekonstrueerimistööde töövõtjaks osutus riigihanke tulemusel OÜ Montreco, ehituprojekti on koostanud Infragate Eesti AS, arhitektuuriprojekti on koostanud OÜ Arhitektuuribüroo Orub ning sisekujundusprojekt on koostatud OÜ Impro poolt.

 

Pilt: J. Tombi nimelises Kultuuripalees avatud kohvik "Leelo", 09.1965, autor O.Juhani.

Uudise rubriigid: