19.04.2021

Startup Estonia: Eesti on suurim ükssarvikute arvuga riik Euroopas

Eestist on tõusnud seitse ükssarvikut ehk tehnoloogiaettevõtet, mille väärtus ületab miljard dollarit; Startup Estonia andmetel on see elaniku kohta rohkem, kui kuskil mujal Euroopas ning maailmas edestab Eestit vaid Iisrael.

Selle aasta kevad tõi eestlaste arvele kaks uut ükssarvikut. Märtsis tõusis ükssarvikute sekka Londonis baseeruv kommertssõidukite kindlustamisega tegelev iduettevõte Zego, mille kaasasutaja on eestlane Sten Saar. Zego kaasas 150 miljoni dollari suuruse investeeringu ning ettevõtte väärtus tõusis 1,1 miljardi dollarini, teatas Startup Estonia.

Ameerika Ühendriikides isikutuvastuslahendusi pakkuv ID.me jõudis ükssarviku staatusesse aprillis ning eestlane Tanel Suurhans on üks kolmest iduettevõtte asutajast.

Startup Estonia juhi Eve Peetersoni sõnul on eestlaste arvel seitse ükssarvikut, millest viis on registreeritud ja tegutsevad täna Eestis.

"Kuigi Zego ja ID.me peakontorid ega arenduskeskused ei asu Eestis, on nende asutajate seas eestlased, kes on kasvanud meie kohalikust ökosüsteemist," märkis Peterson.

Startup Estonia ei ole varem Eestis mitteregistreeritud ettevõtteid kohalikeks ükssarvikuteks pidanud.

"Samas kogukonnas peetakse ka Eestis mitteregistreeritud, kuid eestlaste poolt asutatud iduettevõtteid meie omadeks ning ka paljud teised riigid lähtuvad samast põhimõttest. Leppisime turuosalistega kokku ühtses Eesti ükssarviku definitsioonis, kuna see annab positiivse kuvandi riigile ning aitab tunnustada edukaid asutajaid," lisas Peeterson.

Ükssarvikuks peetakse iduettevõtet, mille väärtus ületab investorite silmis miljard dollarit. Eesti ükssarvik võib, aga ei pea olema registreeritud Eestis, kuid selle märkimisväärne osa arendus- ja uurimistegevusest peaks toimuma Eestis või vähemalt üks ettevõtte asutaja peab olema eestlane.  

Startup Estonia andmebaasi andmetel tegutseb täna Eestis 1126 iduettevõtet. Idufirmade koondkäive kasvas 2020. aastal 43 protsenti rekordilise 782 miljoni euroni võrreldes 2019. aastaga.

2020. aastal kasvas töötajate arv Eesti iduettevõtetes 4 protsenti, möödunud aasta lõpu seisuga töötas Eesti iduettevõtetes kokku 6072 inimest. Tööjõumakse tasuti 2020. aastal kokku 97 miljonit eurot ehk 24 protsenti enam võrreldes aasta varasemaga.

Allikas: BNS

Uudise rubriigid: