08.01.2015

TLT kutsub teadmatuses viibiva linnavoliniku trammiga sõitma

Seoses Tallinna linnavolikogu liikme ja revisjonikomisjoni esimehe Hanno Matto teadmatusega, kui kaugele on jõutud Tallinna trammiliikluse rekonstrueerimise suurprojektiga ning kas Tondi kandi rööpad, pöörangud ja kontaktvõrk on ära paigaldatud või mitte, kutsub Tallinna Linnatranspordi AS teda reedel, 9. jaanuaril kell 12 trammiga sõitma, lubab Tallinna Linnatranspordi AS. Tramm ootab härra linnavolinikku aadressil Pärnu mnt 89.

Uue CAF Urbos trammi katsetused algavad neljapäeval, 8. jaanuaril. Esialgu toimuvad testid depoo territooriumil ja neljapäeval-reedel liigub uus tramm juba ka depoost välja linnatänavale. 

Mis puudutab linnavolinik Matto kahtlustamist, et uute trammide testimine ei ole kindlasti põhjus, miks 3. liinil trammiliiklust ei avata, oleks volinikul info saamiseks piisanud meedia asemel Tallinna Linnatranspordi AS-i poole pöördumisest. Liiatigi istuvad nad TLT juhatuse esimehe Enno Tammega revisjonikomisjonis sama laua taga ja tunnevad teineteist hästi. 

Arvestades seda, et uus tramm peab viimase osa ettenähtud testimisprogrammist läbima reaalsetes liiklusoludes, olid kaalumisel erinevad variandid. Kuna pole sellist eraldiseisvat rööbastee lõiku, mis oleks piisavalt pikk ja võimaldaks kõik ettenähtud stsenaariumid läbi katsetada, pidasid Tallinna Linnatranspordi AS koos Transpordiametiga kõige otstarbekamaks  viia uue trammi testimise läbi Pärnu maantee lõigul Vineerist Tondini ja taasavada 3. trammiliinil liiklus peale testperioodi lõppu. Arvestuste järgi peaks see olema veebruari esimeses pooles, kuid täpsemalt saab öelda seejärel, kui tootjatehase esindajad on alustanud katsesõite ja jõudnud juba teha ka mingeid järeldusi teha.     

Teoreetliselt on võimalik teostada uue trammi katsetusi ka koos sellel trassil samaaegselt sõitvate 3. liini trammidega. Testimise spetsiifika on aga selline, et katsetramm ei sõida pidevalt ettenähtud graafiku järgi punktist A punkti B nagu seda teevad liinitrammid. Tüübikatsetuste käigus tramm kiirendab, pidurdab või seisab vajadusel pool tundi seadistamiseks, et seejärel näiteks hoopis tagurpidi tagasi liikuda. Kui testtramm jääb seisma, kogunevad paratamatult tema taha ootama ka kõik sõitjatega trammid, kes mööda rööbasteed edasi ei pääse.

Esialgu oli kavas panna 3. trammiliin Tondilt käima alates 15. detsembrist, aga ta oleks jõudnud enne uue trammi testimise algust töötada napilt 3 nädalat. Seejärel oleks tulnud liin ca kuuks ajaks jälle seisma panna, et uus tramm saaks läbida oma  tüübikatsetused. Ka trammi asendava bussiliini nr 52 (Hobujaama-Kalev) oleks pidanud 3 nädalaks sulgema, et ta hiljem kuuks ajaks uuesti avada. Kõik see oleks pööranud inimeste liikumisharjumused täiesti pea peale. Selline liikluskorralduse edasi-tagasi muutmine lühikese aja jooksul põhjustaks Tondilt sõitjatele veelgi suuremaid ebamugavusi ja arusaamatust, et kas tramm on või teda jälle pole. 

Lisainformatsioon:

Sirje Roht

avalike suhete osakonna juhataja
Tallinna Linnatranspordi AS

Kadaka tee 62a 12618 Tallinn
Tel. 643 4030 / Fax 643 4019
Mob 514 5730
www.tallinnlt.ee