17.05.2016

TTÜ Mektorys selgusid selle kevade parimad start-up äriideed

Tallinna Tehnikaülikooli innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory äriideede edasiarendamise ehk eelinkubatsiooni programmi finaalis 16. mail toimunud „Start-up Ideede Konkursil“ valis žürii välja selle kevade parimad start-up ideed, kelle hulka kuulusid testtoodete vahendamise veebileht, laulma õppimise mobiilirakendus, unikaalsed T-särgid ja rakendus, mille abil on lastel lõbusam keemiat õppida.

TTÜ Mektory start-up eelinkubatsiooni peaspetsialisti Anu Oksa sõnul seisneb TTÜ Mektory eelinkubatsioon neljakuulises start-up ettevõtluse põhitõdesid õpetavas koolitusprogrammis koos ärimentorluse ja meeskondade juhendamisega. Programmi jooksul arendasid tudengid oma idee reaalseks ärimudeliks. „Oli rõõm tunnistada, et ükski oma ideed esitlenud 15 meeskonnast ei jäänud žürii kõige keerulisematele küsimustele vastamisega hätta – ideed olid põhjalikult läbi mõeldud ja viimistletud,“ nentis Oks ja tõdes, et pea iga esitletud idee oleks valmis edasi kasvama reaalseks tooteks või teenuseks. „Mõned tiimid vajavad ehk veel mõnda spetsiifilist meeskonnaliiget, paljud kindlasti ka mentoreid või investoreid, ent korralik alus oma ideele on eelinkubatsiooni programmis osalemisega laotud.“

Koolitusprogrammist sai osa üle 330 start-up ja ettevõtlushuvilise, kellest lõviosa oli TTÜ tudengid, ent paljud ka Estonian Business School’ist, Tallinna Ülikoolist, Eesti Kunstiakadeemiast ning ka erinevatest gümnaasiumidest. Tehnikaülikooli neljakuulise start-up eelinkubatsiooni programmi läbis kokku 32 verivärsket äriideed. Oma ideega oli valmis žürii ette astuma neist 15 ideed. „Start-up Ideede Konkursi“ žürii esimees Calum Cameroni sõnul oli ideede tase uskumatult kõrge ning esindatud oli ideid väga erinevatest valdkondadest. „Oli üpris keeruline valida kõikide heade ideede hulgast just neid parimaid, sest ideede tase oli tõesti kõrge ja esitlused laitmatud. Samuti tegi otsustamise keeruliseks erinäoline ja rahvusvaheline 6-liikmeline žürii, kus igaühel oli väga tugev oma arvamus,“ rääkis Cameron pärast autasustamise tseremooniat.  

Žüriisse kuulusid Calum Cameron (Startup Wise Guys), Andres Konsap (ERGO Insurance SE), Krista Kink (Tallinna Ettevõtlusamet), Arezoo Hersel (Iisraeli suursaatkond, start-up võistluse „Start Tel Aviv“ peakorraldaja), Siim Lepisk (Prototron) ja Madis Toding (TTÜ). Žürii tagasiside oli üleüldiselt positiivne – kiideti esinejate energiat ja oma ideede müümise oskust, soovitati enam arendada oskust kaasata kuulajaskonda.

TTÜ Mektory „Start-up Ideede Konkursi“ Grand Prix auhinna ja võimaluse osaleda Euroopa Innovatsiooni Akadeemia kahenädalasel start-up äriideede arendamise programmis „Entrepreneurship Summer Program“ sai meeskond Levon. Inspiratsiooni auhinna ehk pileteid Latitude59 konverentsile sai Pick and Try ning TTÜ Teadus- ja Arendusauhinna - 1000 eurose stipendiumi sai endale meeskond MoleQL. Eriauhinnad Prototronilt pälvisid Airneu ja AudeOpus ning eriauhinna YourDesignWorks’ilt ning Ergo Insurance SE’l sai Shirt Happens. MTÜlt GMC Estonia valis oma lemmikuteks meeskonnad Pick&Try ja MoleQL.

Boonusena saab konkursi Grand Prix võitja Levon oma ideed esitleda 31. mail US riskinivestori Tim Draperi inspiratsiooni seminaril – „Start-up meeting with US Venture Capitalist Tim Draper“. Tim Draper on investeerinud teiste hulgas Skype, Overture, Tesla ja DigiDesign tegemistesse. Ta on asutanud omanimelise investeerimisfondi Draper Associates ja samuti Draper University.

TTÜ Mektory eelinkubatsiooni programm „How to Start Up“ on osa ülikoolide-ülesest ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe arendamise programmist „Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe süsteemne arendamine kõigil haridustasemetel", mis on ellu kutsutud haridus- ja teadusministeeriumi poolt ja tegevusi toetatakse Euroopa Sotsiaalfondist. Programmi veavad eest kaheksa Eesti suuremat ülikooli (sh Tartu Ülikool, Tallinna Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool), kuid programmi on kaasatud ka Eesti kõrg- ja kutsekoolid.

Allikas: Mektory