14.12.2020

TUHANDED TÖÖTA NOORED: "Hoog sisse" aitab taas oma elu eesmärke leida

"Tihti tuleb välja, et meie oleme üldse esimesed, kes noore ära kuulavad," ütles noori tööle või õppima aitava programmi "Hoog sisse" juht Kristjan Kruus. Praegune koroonakriis on toonud noortele palju ärevust, stressi ja depressiivseid mõtteid.

17-aastane Rain (nimi muudetud) elas koos isaga kahetoalises korteris. Isa käis päeval ehitusel tööl, kust ta õhtuks koju saabus, kott alkoholist pungil. Pani televiisori mängima, viskas diivanile pikali ja avas esimese pudeli. Tuba täitus alkoholilõhna ja tubakasuitsuga. Purjus mees jäi sageli diivanile magama, poja ning tema tegemiste vastu ta huvi ei ilmutanud, kuigi lastekaitsetöötajale väitis, et hoolib temast. Emotsionaalset tuge isa pakkuda ei suutnud, sest oli ise omadega ummikus.

Selline elu oli hoopis teistsugune kui siis, mil poisi vanemad elasid veel koos. Toona oli kodu korras, süüa jätkus, koolis läks hästi, Rain tantsis rahvatantsu, õppis kitarri ja käis ujumas. Allamäge hakkas kõik liikuma siis, kui ema ja isa lahutasid. 9. klassis hakkas Rain sageli koolist puuduma ja põhikool jäigi tal lõpetamata. Sellest hoolimata asus noormees aktiivselt tööd otsima ning tal õnnestus saada hommikusöögiteenindajaks ühte mainekasse Tallinna hotelli. Kõik sujus kenasti ja noormees hakkas juba harjuma ka väga varase tööleminekuga. Siis aga pillas ta kogemata tassi kohviga kliendile sülle, naisterahvas tegi sellest tohutu skandaali ja Rain vallandati. Ta proovis leida uut tööd, aga 17-aastasel hariduseta noorukil ei ole see kuigi kerge.

Teise linna kooli ja tööle

Selliseid noori, kes ei õpi ega tööta, aitab programm "Hoog sisse". 28. oktoobri seisuga oli Tallinnas 4300 noort, kes ei õpi ega tööta. Kuidas abi vajavad noored üles leitakse? "Saame sotsiaaltoetuste andmebaasi liidese kaudu Tallinna õppivate ja mitteõppivate noorte kontaktid kätte," selgitas projektijuht Kristjan Kruus. "Nendest noortest kümnendikuga saame heal juhul kontakti. Üks asi on see, kas ta tahab abi, ja teine, kas kontaktid on õiged. Teine osa noori jõuab meieni linnaosavalitsuste kaudu – just need, kes küll õpivad, aga kellel see päris hästi ei lähe. Nendega peab arutlema, kas neil on koolis jätkamiseks motivatsiooni või peab leidma töökoha. Lisaks saavad noored ise või nende vanemad abi saamiseks meie poole pöörduda."

Loe artiklit edasi Pealinnast