16.02.2018

Taavi Aas: Heli Läätse laulud jäävad kestma

Täna lahkus oma 85. eluaastal manalateele armastatud laulja Heli Lääts, Tallinna teenetemärgi kavaler aastast 2003.

„Täna peame taas kord kurbusega tunnistama inimese elukaare ajalikkust. Heli Lääts, tema maagiline hääl, kordumatu ja sügav esituslaad on ja jääb mitmete põlvkondade meeltesse ja südamesse. Heli Läätse looming jääb elama osana meie rahva kultuuriloost,“ ütles linnapea Taavi Aas.

Tallinna linn on Heli Läätse panust Eesti kultuuriellu tunnustanud teenetemärgi omistamisega 2003. aastal. „Kaheldamatult on tegemist läbi aegade ühe silmapaistvama, tuntuma ja armastatuma Eesti estraadilauljaga, kes on laulnud surematuks hulgaliselt muusikateoseid,“ lisas Aas.

Heli Lääts lõpetas 1960. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi laulja erialal. Ta oli esimesi nn väljaõppinud lauljaid Eesti Filharmoonias (1958-1987), kus töötas solistina juba õpingute ajal. Esimese ringreisi selle koosseisus tegi juba aastal 1957.

Heli Lääts on ka pärast pensionile jäämist pidevalt esinenud kontsertidega mitmel pool Eestis ja teinud nii soolokavasid kui ka ringreise koos teiste artistidega.

1932. aastal Saaremaal sündinud Heli Lääts lõpetas 1955. aastal Tallinna Muusikakooli ning samal aastal debüteeris ta estraadilaval. Regulaarsed esinemised estraadilauljana algasid 1956. aastal Emil Laansoo ansambli ja Eesti Raadio estraadiorkestriga.

Koos teiste eesti estraadikunstnike ja ansambliga Metronoom osales ta 1957. aastal Ülemaailmsel noorsoo- ja üliõpilasfestivalil Moskvas, kust ta tuli koju laureaadina. 1958. aastal võttis Lääts osa üleliidulisest estraadiartistide konkursist, kus ta esimese eesti lauljatarina võitis laureaaditiitli. Aastatel 1957–1961 laulis Lääts Eesti Raadio naistrios.

Heli Lääts on üles astunud estraadi- ja kammerlauljana, osalenud estraadietendustes ja laulnud lastelaule. Tema hääl oli kaunitämbriline ning repertuaar sisukas. Ta on salvestanud oma laule heliplaatidele ja Eesti Raadiole.