10.05.2022

Tallinn Music Weekil arutleti muusikalinnade tegevusi pagulaskriisis

Eelmisel nädalal toimunud rahvusvahelisel muusika- ja linnafestivalil Tallinn Music Week (TMW) arutasid UNESCO muusikalinnade Tallinn, Norrköping, Katowice ja Veszprémi esindajad kultuuri ja muusika rolli üle pagulaskriisi lahendamisel.

TMW toimus 4.–6. mail Tallinnas ja 7.–8. mail Narvas ning kahe linna ühendfestivaliga tähistati ühtsust ja koosolemist. Festivali rikkaliku muusikaprogrammi kõrval toimus reedel, 6. mail Tallinnas Nordic Hotel Forumis ka rahvusvaheline muusikatööstuse konverents, mida juhtis Tallinn kui värske UNESCO muusikalinn. Arutlusel oli muusika ja kultuuri roll ühiskonna majandusliku ja sotsiaalse heaolu eest võitlejana.

Konverentsil arutlesid teiste seas Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti kultuuriosakonna juhataja Lennart Sundja, Tallinn Music Weeki asutaja Helen Sildna, Veszprémi muusikafestivalide programmijuht Balázs Weyer, Norrköpingi loomemajanduse arendamise koordinaator Sandra Wall, Katowice City of Gardens'i programmijuht Martyna van Nieuwland ning Bukaresti ARTmania juht Codruta Vulcu selle üle, mida saavad UNESCO muusikalinnad humanitaarkriisi leevendamiseks ühiselt ära teha.

Paneelis Tallinna esindanud  Lennart Sundja sõnul on muusika kriisiolukordades kogukondade ühendaja ja sellel on võime anda lootust ka lootusetuses. „Me ei näinud Tallinn muusikalinnade võrgustikku kandideerimisel ja Tallinna muusikalinna strateegiat koostades ette, mis juhtuma hakkab, kuid kogeme nüüd kõik, et maailm ei ole enam endine. Venemaa agressioon Ukraina vastu on toonud kaasa hävingu, Euroopa pea suurima põgenikevoo ning ka pingeid meie endi kogukondades. Sõda viib kätte võidetud edu mitu sammu tahapoole - mitte ainult integratsioonis, vaid ka jätkusuutlikus arengus. Peame kohanema kiiresti ja andma endast parima, et seatud eesmärgid siiski ellu viia.“

Sundja sõnul on mõned Tallinn muusikastrateegias seatud eesmärgid pagulaskriisis veelgi asjakohasemad, näiteks laiapõhjaline kaasamine, muusika kättesaadavuse parandamine ja järgmise põlvkonna muusikute toetamine. „Kui lapsed on õnnelikud, annab see rahumeelsuse ka vanematele,“ rääkis Lennart Sundja.

Paneelis osalenud leidsid, et kõigi muusikalinnade roll on töötada rahu nimel ja seetõttu on võrgustik kui piiriüleste kultuurisuhete looja väga oluline. Niisamuti kannavad ühiskonnas tähtsat rolli ka üksikud artistid, kelle väljaütlemistel ja tegemistel on kuulajaskonnale suur mõju. Leiti, et muusika on oluline sotsiaalse kaasamise vahend ning muusikasektori, nagu ka kõigi teiste kohustus on mitte lasta Ukraina sõja teemal vaibuda.

„Ukrainat saame toetada vaid ühtsena,“ rääkis üks panelistidest, Codruta Vulcu. „Ukrainlaste abistamise arutelusid ei tohiks toimuda ilma ukrainlasi kaasamata. Seejuures on tähtis mitte ainult pakkuda pelgupaika ja esmast humanitaarabi, vaid ka õiglase palga eest õiglast tööd, et saaks jätkuda muusika ja kunsti loomine selle loomulikus keskkonnas.“

Abistamise võimalustena toodi välja erinevates linnades läbi viidavaid haridusprogramme, kontserte, heategevuslaatu ja mõttekodasid, kultuuri- ja loomeprojektide esiletõstmist linnajuhtimises ning veebiplatvormi residentuuride, stipendiumite ja tööpakkumiste vahendamiseks. Üle maailma toimuvad kontserdid pühendatakse sõjas hävinenud kontserdipaikadele ning lahenduste leidmisele nende ülesehitamiseks. Paneel leidis ühiselt, et väga suurt emotsionaalset mõju avaldas UNESCO loovlinnade võrgustiku ühel liikmeslinna – muusikalinn Harkivi toimetulek sõjaga ja söakas otsus korraldada linna üks esinduslikemaid muusikafestivale aktiivsest sõjategevusest hoolimata. Leiti, et keeruline aeg on tegelikult näidanud tõelisi Euroopa väärtusi ja tekitanud paljudes uue usu Euroopasse. Paneelis jäi kõlama, et kuigi rahu ei pruugi saabuda poole aasta ega aastaga, siis on tähtis meeles pidada, et mida rohkem õilmitseb kultuur, seda paremas maailmas me elame.

Rahvusvaheline linnafestival Tallinn Music Week tutvustas läbi kunsti, avalike vestluste, noorte- ja lasteprogrammi, kontsertide ja ekskursioonide tänavu nii Tallinna kui Euroopa Liidu piirilinna Narvat. TMW muusikafestivalil esines ligi 200 artisti kogu maailmast ning mõlemas linnas toimunud konverentsil osales kokku ligi 700 rahvusvahelise muusikatööstuse esindajat.

Uudise rubriigid: