30.08.2017

Tallinn aitab kirikuhooneid korrastada

Tallinna linnavalitsus eraldas reservfondist raha kahe kiriku fassaaditöödeks.

Tallinna Nikolai kiriku fassaadi värvimise toetamiseks eraldati linnavalitsuse reservfondist 15 000 eurot ning Tallinna Oleviste kiriku fassaadide ja akende restaureerimise projekti koostamise ja vajalike eeluuringute toetuseks 7000 eurot.

Käesoleval aastal tähistab Tallinna Püha Nikolai Imetegija õigeusu kirik oma 190. aastapäeva. Peamised pidustused toimuvad 19. detsembril 2017. Seoses mitmete aastapäevaürituste korraldamisega on Tallinna Nikolai kogudusel raskusi nende tööde rahastamisel. Seetõttu taotles Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku Tallinna Nikolai Kogudus linnavalitsuselt kiriku fassaadide värvimiseks erakorralist ja sihtotstarbelist toetust.

Tallinna Oleviste kiriku fassaadide ja akende restaureerimise projekti koostamiseks ja vajalikeks eeluuringuteks taotles linnavalitsuselt toetust Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidu Oleviste Kogudus.

Juba 14. sajandil rajatud Oleviste kirik sai oma praeguse kuju 16. sajandi algul ning taastati pärast 1820.a suurpõlengut endisel kujul 1828-1842.a. Tallinna imposantseim kirik kaunistab oma siluetiga Tallinna panoraami ja ilma selleta oleks raske Tallinna linna ette kujutada. Aastatel 2001-2009 toetas Tallinna linn kiriku restaureerimist ligi 20 miljoni krooniga. 2009. aastal pooleli jäänud kiriku restaureerimist loodetakse järgmisel aastal jätkata.

Käesoleval aastal Tallinna Linnaplaneerimise Ameti poolt läbi viidud uuringutest ilmnes, et kiriku torni karniis ja torni fassaadide ülemised osad on väga halvas seisus. Lagunenud on ka kiriku lõunakabel, fassaadid ning restaureerida tuleb ka kiriku suured aknad. Kirikuhoone nn Maarja kabeli idaseinas asub ainulaadne keskaegne kunstiteos – 1516. aastal valminud Hans Pawelsi kenotaaf – mida võib väärtuselt võrrelda Nigulistes asuva H. Rode altariga. Kenotaafi kohal olev varikatus aga ei kaitse seda piisavalt ilmastikutingimuste eest.

Tallinna linnavalitsus otsustas Oleviste kirikule reservfondist sihtotstarbelist toetust eraldada, arvestades kirikuhoone ja selle kunstimälestiste erilist väärtust, asjaolu, et 2017. aastal tähistab Tallinna Oleviste kogudus oma 750. aastapäeva ning põhjusel, et kogudusel puuduvad piisavad võimalused kirikut iseseisvalt korrastada.

Tallinna linn jätkab järgmisel aastal Kirikurenessansi projekti, mille eesmärgiks on kirikliku ehituspärandi ja kirikutes asuvate kultuuriväärtuste säilimise tagamine (restaureerimine ja konserveerimine) ning uurimine ja tutvustamine.