11.01.2017

Tallinn investeerib tänavu eeskätt haridusse ja ühistransporti

Tallinna linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aasa sõnul on tänavusteks linnaeelarve märksõnadeks investeeringud haridusse ja ühistransporti.

„Investeeringud haridusse on suuremad kui kunagi varem,“ rõhutas Aas. „Lasteaedadesse investeerime tänavu kokku üle viie miljoni euro ja koolidesse ligi 20 miljonit eurot.“

Pirita-Kose lasteaiale rajatakse juurdeehitus, millega lisandub senisele neljale rühmale veel neli rühma. Valmib kaks uut lasteaeda, üks Kesklinna Kadrioru asumisse ja teine Haabersti linnaossa Veerise tänavale, mõlemase on kavandatud kuus rühma kokku kuni 144 lapsele.

Kesklinna rajatakse sügiseks juurde 720 õpilaskohta – Gustav Adolfi Gümnaasium saab Kotzebue tänavale täiendava hoone, ehituse ja sisustuse maksumus on kokku 6,5 miljonit eurot. Kokku eraldatakse tänavusest linnaeelarvest põhikoolide ja gümnaasiumide remondiks ja soetusteks 19,4 miljonit eurot ja lasteaedadele 5,3 miljonit eurot.

„Teiseks tänavuseks olulisemaks investeerimisvaldkonnaks on kõik mis seotud ühistranspordiga,“ ütles Aas. „Trammiliinide rekonstrueerimine ja lennujaamani pikendamine, veeremi renoveerimine, uute busside soetamine. Seega võib seda aastat kindlasti nimetada ka ühistranspordi aastaks.“

Seoses euro-5 ja euro-6 mootoritega sõidukite kasutuselevõtuga väheneb pidevalt kahjulike heitmete väljalase. Tänavu lisandub 50 uut bussi ja veeremi keskmine vanus langeb 8 aastale, mis on terve Euroopa kontekstis ülihea näitaja. Augusti lõpus avatakse renoveeritud Kopli trammiliin ning nr 4 trammid hakkavad sõitma lennujaamani. Kadrioru liini hakkab teenindama kuus retrotrammi. 2016. aastal läbisid Tallinna Linnatranspordi AS-i ühissõidukid 28,6 miljonit liinikilomeetrit, iga päev tehti ühissõidukitega umbkaudu 370-390 tuhat sõitu, mis teeb aastaseks sõitude arvuks ca 138 miljonit.

„Meenutagem, et väga palju oli neid, kes ei uskunud tasuta ühistranspordi jätkusuutlikkusse, ent tulemus on hoopis vastupidine,“ ütles Aas. „Ühistranspordi tase ei ole mitte üksnes püsinud vaid on viimaste aastatega tublisti edenenud – oleme ühistranspordi arendamisse väga kõvasti investeerinud ning sellele valdkonnale varasemast palju rohkem tähelepanu pööranud.“

Aas lisas, et kindlasti väärib tänavustest investeeringuobjektidest äramärkimist ka Tallinna Linnahall – eesmärgiks on see koostöös riigiga 2020. aastaks esinduslikuks konverentsi- ja kontserdikeskuseks rekonstrueerida. 

„Üle paljude aastate on osutunud võimalikuks riigi ja pealinna koostöö, mis kindlasti võimaldab Tallinnas väga palju olulist ära teha,“ lisas Aas.