23.03.2018

Tallinn ja Helsingi vahetavad kogemusi jäätmekäitluses

Tallinna delegatsioon eesotsas abilinnapea Züleyxa Izmailovaga on täna töövisiidil Helsingis. Külastuse eesmärk on tutvuda Soomes kasutusel olevate jäätmekäitlusmudelite ja -tehnoloogiatega, sealhulgas innovaatilise jäätmete torutranspordi süsteemiga.

Abilinnapea Züleyxa Izmailova ning Tallinna Keskkonnaameti esindajad  Kristjan Mark, Eliis Kuus ja Relo Ligi kohtuvad Helsingi Regiooni Keskkonnateenuste Ametiga (HSY), mis korraldab Helsingi, Espoo, Vantaa ja Kauniaineni jäätmekäitlust. HSY tutvustab delegatsiooni liikmetele Ammässuo jäätmekäitluskeskust ja sealseid tehnoloogilisi lahendusi. 

HSY jagab tallinlastele oma kogemusi Helsingi regiooni jäätmekäitluse korraldamisel. Soome ja teised Põhjamaad, eelkõige aga just Helsingi linn, on olnud eeskujuks Tallinna jäätmeveomudeli väljatöötamisel. Sarnaselt Helsingile rakendatakse ka Tallinnas omavalitsuskeskset süsteemi.

Seejärel suundutakse elamurajooni, kus on kasutusel pneumaatiline jäätmete kogumissüsteem ehk maa-alused prügitorud, mis imevad prügi kokku suurematesse mahutitesse. Torutranspordi tootja Marimatic Oy selgitab süsteemi toimemehhanisme detailsemalt oma demokeskuses.

Abilinnapea Züleyxa Izmailova märkis, et torusüsteemi kasutuselevõttu kaalub ka Tallinn linn. „Hetkel on linn INTHERWASTE projekti raames läbi viimas hanget, et hinnata süsteemi tasuvust ja teostavust Tallinna vanalinnas. Samuti tuleks torutranspordi kasutuselevõttu kaaluda uusarendustes,“ täpsustas Izmailova. „Innovaatiline lahendus on tunduvalt keskkonnasõbralikum kui tavapärane prügivedu, vähendades õhusaastet, müra, ummikuid ja kahjureid. Torusüsteem lihtsustab ka jäätmete liigiti kogumist, on ööpäevaringselt kättesaadav ja tekitab tänavatele rohkem ruumi.“