16.11.2016

Tallinn ja Peking sõlmivad koostööleppe

Tallinna linnavalitsus kiitis heaks Tallinna linna ja Pekingi linna vahelise koostööleppe projekti.

„Viimasel kümnendil on Tallinna suhted Hiina linnadega muutunud laiapõhjalisemaks,“ ütles linnapea ülesannetes abilinnapea Taavi Aas. „Sellest tulenevalt tuleb üle vaadata ka varem sõlmitud koostöölepped ja viia need muutunud olukorraga vastavusse. Tallinn näeb suhete arendamisel Hiina linnadega suurt perspektiivi nii majanduse kui kultuuri vallas.“

Suhted Tallinna ja Pekingi vahel said alguse 1998. aastal, mil kirjutati alla esmane Sõbraliku koostöö leping. Koostöö algusaastail oli linnadevaheline suhtlemine pigem formaalne - võeti vastu Hiina äridelegatsioone ja linna esindajad külastasid Pekingit erinevate organisatsioonide delegatsioonide koosseisus, kuid kahepoolset koostööd sisuliselt ei toimunud.

Kahe pealinna vahelises suhtluses toimus elavnemine peale 2008. aastal toimunud Tallinna delegatsiooni visiiti. Toona sündis ka idee hakata Tallinnas Hiina uue aasta saabumist tähistama, kaaluti võimalusi turismisektori arendamiseks ning koostööd hariduse ja ettevõtluse vallas.

Tallinna külastanud kõrgetasemelised Pekingi delegatsioonid on tundnud huvi Tallinna e-valitsemise kogemuse, ühistranspordi ja jäätmekäitluse mudelite, linnaplaneerimise ja keskkonnaküsimuste vastu. 2011. aastal, kui Tallinn kandis Euroopa Kultuuripealinna tiitlit, osales Peking Tallinna rahvusvahelisel lillefestivalil. Koostöösidemed on ka mitmetel Tallinna ja Pekingi ülikoolidel. Mõlemad pooled näevad suurt potentsiaali turismi arendamisel. Eriti intensiivselt on arenenud viimastel aastatel kultuurisuhted. Lisaks juba traditsiooniks kujunenud Hiina uue aasta tähistamisele Tallinnas Pekingi artistide kultuuriprogrammiga, on alguse saanud ka Tallinna esinduskollektiivide kultuurireisid Pekingisse. Tallinna Kammerorkestri esimene kontsertreis toimus 2014. aasta suvel ning juba nädala lõpus pakitakse koos Eesti Filharmoonia Kammerkooriga taas kohvrid uueks kontserttuuriks, mille käigus lisaks Pekingile antakse kontserte ka Wuhanis, Changshas,  Shanghais ja Jiadingis. Kontsertreisiga samaaegselt toimub ka Tallinna ametliku delegatsiooni visiit Pekingisse, mille käigus kirjutatakse alla ka  uuendatud koostööleping. Delegatsiooni juhib abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aas.

Sõlmitav ajakohane koostöölepe on kooskõlas linnade tänase koostöö hetkeseisu ja -huvidega. Koostööleppega sätestatakse kultuurikoostöö jätkumine, turismi arendamine, kaasaaitamine ülikoolide koostööle, kogemustevahetus e-valitsemise, mälestiste kaitse, linna arengu, linnakeskkonna parendamise jm valdkondades.