22.11.2017

Tallinn kandideerib suurte purjelaevade avamereregati vastuvõtusadamaks

Tallinna linnavalitsus otsustas tänasel istungil, et Tallinn kandideerib Rahvusvahelise Purjeõppe Assotsiatsiooni Sail Training International korraldatava suurte purjelaevade avamereregati The Tall Ships Races 2021 vastuvõtusadamaks.

Rahvusvaheline purjeõppeorganisatsioon Sail Training International ühendab 28 riigi purjeõppeorganisatsioone ja kaasab veel 15 riigi purjeõppealuseid. Sail Training International korraldab igal aastal maailma eri paigus rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud purjelaevade avamereregatte The Tall Ships Races (TSR), mis toovad sadamalinnadesse, kus laevastik peatub sadu tuhandeid kuni miljoneid külastajaid. Tänavu mais esitas Rahvusvahelise Purjeõppe Assotsiatsioon Sail Training International Tallinnale kutse kandideerida suurte purjelaevade avamereregati The Tall Ships Races 2021 vastuvõtusadamaks.

Tallinn kandideeris ka The Tall Ships Races 2017 vastuvõtusadamaks, kuid ei osutunud valituks. 2017. aasta ametlikeks sadamateks valiti Halmstad (Rootsi), Kotka ja Turu (Soome), Klaipeda (Leedu) ning Szczecin (Poola). Tallinn osales 2017. a programmis Kotka ja Turu vahele jääva võistlusvälise etapi „cruise-in-company“ vahesadamana. Laevade vastuvõtmiseks oli kolmes sadamas valmisolek kuni 50 aluse vastuvõtmiseks, Tallinna külastas 10.-11. juulil 22 laeva ja Tallinna merepäevade ajal (15.-18. juuli) 36 laeva. Ametlikuks vastuvõtusadamaks olemine tähendab seda, et siin algaks või lõppeks võidupurjetamise etapp, mis tooks siia kõik etapil osalevad laevad.

Tavapäraselt osaleb TSR iga-aastastel regattidel vähemalt sadakond purjelaeva ja purjekat. Laevastiku suurimad on üle saja meetri pikkused ja mitmemastilised purjelaevad, mis tavaliselt kuuluvad merekoolidele või sõjaväele, ajaloolised purjekad ning purjejahid.

Tuginedes teiste The Tall Ships Races korraldamises osalenud linnade näidetele võib prognoosida, et TSR läbiviimise kogueelarve jääb hinnanguliselt vahemikku 1,4-1,6 miljonit eurot. Suurem osa kulutustest on seotud laevade vastuvõtmisega, kommunikatsioonikulude ja avaliku ürituse korraldamise kuludega. Laevade vastuvõtutingimuste loomiseks ja kulude katmiseks on asutud läbirääkimistesse Tallinna sadamatega (Vanasadam, Lennusadam, Noblessneri sadam).

The Tall Ships Races purjelaevu võõrustava sadama merefestivaliga kaasnev suur riigisisene ja rahvusvaheline positiivne tähelepanu toob märkimisväärset kasu kohalikule majandusele.  Kõikides linnades, kus on TSR laevastikku vastu võetud, on tunnistatud, et sündmus on olnud kogu riigi aastasündmuseks ja linna sadamapiirkonna positiivse arengu mootoriks.

2021. aasta regati marsruut kinnitatakse 2018. aasta esimeses pooles. Kui Tallinna linn osutub väljavalituks, siis moodustatakse linnavalitsuse ajutine komisjon The Tall Ships Races purjelaevade avamereregati ettevalmistamiseks ja alustatakse läbirääkimisi projekti kaasrahastamiseks. Tallinna Kultuuriameti koostööpartneriks kandideerimistaotluse koostamisel on EESTI NOORTE PURJEÕPPESELTS „STA ESTONIA“. Põhilisteks hindamiskriteeriumiteks taotluse juures on laevastikule välja pakutud sadamate võimekus, vastuvõtusadama purjeõppe toetamine ning meeskondade vastuvõtu tase.