23.09.2020

Tallinn kinkis Narvale ja Pärnule humoorikad koniprügikastid

22. septembril kell 16.31 algas astronoomiline sügis – Narvale sügispealinna tiitli üleandmise tseremoonial Eesti pealinna esindanud abilinnapea Vadim Belobrovtsev kinkis suvepealinna tiitli loovutanud Pärnule ja sügispealinnale Narvale Euroopa roheliseks pealinnaks pürgiva Tallinna kingituse – Ballot Bin koniprügikastid.

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul kingib Tallinn spetsiaalselt suitsukonidele mõeldud prügikaste oma headele sõpradele Eestis ja maailma eri paigus, et teadvustada inimestele, millist ohtu suitsukoni keskkonnale kujutab. „Sigaretikonid on rahvusvaheliste uuringute järgi üks suuremaid keskkonnareostajaid ning üksainus suitsukoni võib mürgitada kuni tuhat liitrit vett. On hädavajalik, et muutuksid inimeste käitumisharjumused ja suureneks ennetustöö,“ rääkis Belobrovtsev. „Tallinn algatas suvel kampaania „Koni koht on prügikastis“, millega loodame vähendada esmalt linnatänavatele ja sealt sadeveerestide kaudu Läänemerre jõudvate konide hulka. Kutsume üles igaüht hoolima keskkonna puhtusest ja viima prügi, sealhulgas sigaretikonid sinna, kus on selle õige koht – prügikast.“

Ballot Bin´id (e.k hääletuskastid) on humoorikad prügikastid, mille idee on alguse saanud Suurbritanniast. Nende eesmärgiks on juhtida inimesi viskama konisid selleks ette nähtud kohta. Tegemist on koniprügikastiga, mille abil saab esitada erinevaid küsimusi, millele inimesed saavad vastata oma koni prügikasti poetades. Olukorras, kus 50% Läänemere plastprügist moodustavad sigaretikonid ning 80% neist jõuab merre maismaalt, on Ballot Bin’id probleemile tähelepanu juhtimiseks väga vajalikud. Teiste linnade kogemus on näidanud, et nende kasutuselevõtt on vähendanud konireostust olenevalt asukohast 50-80%. Ballot Bin´i koniprügikaste leiab täna näiteks Berliinist, Kopenhaagenist, Viinist, Dublinist ja Bratislavast.

Tallinna linnaruumi paigaldatakse pilootprogrammi raames spetsiaalselt suitsukonidele mõeldud prügikaste kokku 9, praegu leiab neid näiteks Tallinna Linnavalitsuse maja eest ning Meloni keskuse ülekäigu juurest Tammsaare pargi poolses servas. Ballot Bin’i on Tallinn kinkinud veel ka Helsingile Soomes ja Gdanskile Poolas.

Tallinna kui 2022. aasta Euroopa Rohelise Pealinna finalisti programmi üheks põhialuseks on mere prügiprobleemile tähelepanu osutamine. Koostööpartneritega nii era- kui kolmandast sektorist on konireostusega võitlemine võetud teravalt fookusesse, seda nii 15-minuti konikorje kui sadeveekaevude markeerimisega „Meri algab siit“ projektis.

Uudise rubriigid: