Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Oodatud on linlaste tagasiside planeeringute registri uuele lahendusele

Oodatud on linlaste tagasiside planeeringute registri uuele lahendusele

Kodulinna arengust huvitatud tallinlased on oodatud kuni 24. augustini testkeskkonnas katsetama kavandatavaid Tallinna planeeringute registri veebilehe uuendusi ja nendele tagasisidet andma.

Registris avaldatakse kõik menetletavaid Tallinna detailplaneeringuid puudutavad avalikud dokumendid ja uuendused on kavas registrisse sisse viia sügisel. Prototüüp on kättesaadav aadressil https://tallinn-prototype.netlify.app/. Inimeste tagasiside prototüübile on väga oodatud tagasisidevormi kaudu aadressil https://survey123.arcgis.com/share/c773340629934b4eba88f1f62b216f90.

„Soovime parandada detailplaneeringute teenuse kasutajakogemust ja luua lahendused, mis oleks tavakasutaja suhtes sõbralikumad. See hõlbustaks oluliselt teenuse kättesaadavust,“ ütles Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja Ivari Rannama. „Enamik linlasi ei ole planeeringuspetsialistid, kuid detailplaneeringud mõjutavad kõigi elukeskkonda. Kui inimeste jaoks olulist infot selgemalt välja tuua ja seda arusaadavamalt esitada, jõuab see rohkemate inimesteni, keda see puudutab. Loodame, et uus planeeringu registri lahendus pakub kasutajale seda võimalust, aga lõpliku lihvi andmiseks vajame linnakodanike aktiivset kaasalöömist.“

Kuigi prototüübis kõik funktsionaalsused ei tööta, saab selles vaadata näidetena kavandatavate Pikaliiva 69 (https://tallinn-prototype.netlify.app/DP045560) ja Pae 1 (https://tallinn-prototype.netlify.app/dp044700) detailplaneeringute dokumente, asendiplaane ja esialgseid visualiseeringuid. Võrreldes praeguse registriga on prototüübis lisandunud planeeritava ala 3D-vaade ja uus tagasisidevorm, samuti pöörab prototüüp rohkem tähelepanu detailplaneeringute menetlusetappide selgitamisele.  

Arenduse eesmärk on muuta registri kasutajaliides tavakasutajale kergemini kasutatavaks, et linlastel oleks lihtsam saada infot nende elukeskkonda mõjutavate ruumilise planeerimise kavade kohta. Testimise tulemusena soovime saada linnaelanike arvamust uue teenusdisainiga planeeringuregistri osade toimivuse ja kasutajakogemuse kohta, et lõpuks ellu viidav lahendus vastaks elanikkonna vajadustele.

Ruumiliselt sidus linnakeskkond ning elanike suurem kaasamine ruumiplaneerimisse on Tallinna pikaajalise arengustrateegia „Tallinn 2035“ sihteesmärk. Linna ruumiloome valdkonnas on oodata mitmeid uuendusi. Sealhulgas on kavas parandada detailplaneeringute teenuse kasutajakogemust.

Teenusedisaini protsessi on vedanud programmi väliseksperdid Londoni disainiagentuurist FutureGov ning kümmekond spetsialisti Tallinna Strateegiakeskusest ja linnaplaneerimise ametist. Tallinn keskendub programmis detailplaneeringute protsessi arendamise kolmele aspektile: planeeringu lahenduste ja protsessi kommunikatsiooni parandamine, tagasisidestamise protsessi kvaliteedi tõstmine ning ruumiloome protsessi sidustamine linna suurema pildiga. Praeguseks on läbi viidud mahukas planeerimisteenuse ümberdisain – kasutajatega on tehtud süvaintervjuusid ja testitud mitmeid planeeringu registri prototüüpe.

Programm on kestnud juba üle aasta ning praeguseks on see jõudnud avaliku ja laiapõhjalisema testperioodi näol lõpusirgele. Testitud ja toimivad lahendused integreeritakse Tallinna planeeringute registri töökeskkonda alates 2021. aasta viimasest kvartalist.

Projekt on saanud teoks tänu endise New Yorgi linnapea Michael Bloombergi asutatud sihtasutuse Bloomberg Philanthropies toetusele. Tallinn osaleb koos 20 teise Euroopa linnaga Bloomberg Philantrophiesi juhitavas rahvusvahelises algatuses, mille eesmärgiks on kiirendada digitaalset innovatsiooni. Linnad saavad tehnilist abi ekspertidelt, sealhulgas tuge disaini vallas, et parendada elanikele suunatud teenuseid.